Ružinov bol a stále je pre ľudí

O živote v Bratislave nám už porozprávali Petržalčania aj Staromešťania. Vybrali sme sa teda popri Dunaji ďalej - tentokrát do Ružinova - ktorý zažíva vlnu popularity, najmä medzi mladými. Pýtali sme sa už tradičnú otázku: “Čo vás na Ružinove baví, a čo nie?”

Štrkovecké jazero
Štrkovecké jazero je zdrojom oddychu, ale aj aktívneho športu.

Marek

29 rokov, v Ružinove žije 2,5 roka

Keď sme pred takmer 2,5 rokom s manželkou hľadali lokalitu pre rodinné bývanie, favoritom bol hneď od začiatku Ružinov. Dúbravka a Rača boli náhradníci. Hľadali sme menej zahustené miesto.

Ružinov som trošku poznal, hlavne Ostredky. Sme mladá rodina, máme dvojročného syna, druhého očakávame. Baví nás na Ružinove, že je zelený, rozvoľnený, nie je prehustený a je nesmierne tichý. “Naše” Ostredky sú skoro bez dopravy.

Ľudia sa tu neboja pustiť deti hrať sa na ulicu. Navyše centrum máme na skok. Auto využívame výnimočne, úplne nám postačuje MHD.

Nízkopodlažné staré tehlové bytovky so zeleným okolím pripomínajú skoro vidiecku štruktúru. Ako architekt som chcel byť v tehlovej, nízkopodlažnej bytovke, a to sa nám aj podarilo. Na Planétach, ako v rodine nazývame našu ulicu, sme veľmi spokojní.

A čo nás nebaví? Vyššia cena bytov a postupné zahusťovanie, ktoré sa odzrkadľuje hlavne v parkovaní. Starší obyvatelia bez áut postupne vymierajú a nahrádzajú ich mladí s minimálne jedným autom. Začína byť problém s parkovaním. Je to dokonca poznať za krátke obdobie, ako je 2,5 roka.

Ale ak to mám uzavrieť, v Ružinove nám je dobre. Manželka si vie predstaviť, že by sme tam aj zostarli. Ja by som ale časom pre nás chcel rodinný domček so záhradou, vlčiakom,…

Trhovisko Miletička
Trhovisko nazývané Miletička je často navštevovaným miestom, a to nielen Ružinovčanmi.

Michaela

29 rokov, v Ružinove žije 7 rokov

Bola to láska na prvý pohľad a stále to tu milujem. Ružinov je stelesnením príjemného rodinného bývania s množstvom zelene, parkov, priestorov na posedenie s kamarátmi, aj na prechádzky.

Znamená pre mňa možnosť rýchlo sa dostať na všetky smery či už MHD, alebo autom. A o kompletnej občianskej vybavenosti ani nemusím hovoriť. Skrátka ideálne bývanie.

Netreba chodiť ďaleko a hľadať, čo ma na ňom baví. Stačí otvoriť okná a ružinovské výhody sú všetky predomnou.

Ťažko preto povedať, čo ma na ňom nebaví. Možno len zhoršujúce sa parkovanie, ktoré je ale problémom v každej časti Bratislavy. A ak by som mohla na niečo apelovať, tak by to určite bolo zlepšenie cyklochodníkov.

Trenčianska ulica
Stredový chodník pre cyklistov je typický pre Trenčiansku ulicu v Ružinove.

Peter

31 rokov, v Ružinove žije 13 rokov

Tam, kde bol kedysi park, sú dnes dvanásť poschodové presklené budovy, tam, kde bolo parkovisko, sú dnes obchody. Situácia v Ružinove sa za tie roky veľmi zmenila.

Kým kedysi to bolo o rodinnej atmosfére, nízkych, maximálne štvorposchodových bytovkách, dnes sa územia zastavujú panelákovými gigantmi, kancelárskymi monštrami, čo je na úkor zelene.

Tu ale výpočet toho, čo ma nebaví, nekončí a veľmi úzko súvisí s tým, čo som povedal. Zahustenosť Ružinova stúpla, ale nič sa nezmenilo na doprave a parkovacích miestach.

A tak ma nebavia každodenné zápchy, všade veľa ľudí, ktorí idú do práce a z práce alebo pre deti. Záujem o túto lokalitu rozohral hru s cenami bytov, ktoré sa šplhajú vyššie a vyššie.

Ale aj napriek tomu, stále sú v Ružinove miesta, ktoré ostali nepoškvrnené výdobytkami modernej doby. Sú tu parky, veľa zelene, Štrkovecké jazero, pri ktorom nemáte pocit, že ste takmer v centre diania a aj keď v niektorých časoch plno, ale na spoje nemôžem povedať nič zlé.

No a slávna “Miletička”. Nájdete tu všetko od výmyslu sveta.

Električky, trolebusy, autobusová stanica a nočák stojí na každej druhej ulici. A hlavne všetko máme poruke vďaka skvelej občianskej vybavenosti. Ružinov tu bol a ešte stále je pre ľudí a takto ho treba vnímať aj ďalej.

Ružinovské parky v blízkosti panelákov
Paneláky v Ružinove sa môžu pochváliť svojim zeleným okolím. V bezprostrednej blízkosti mnohých z nich sú väčšie či menšie, komornejšie parky.

Jano

32 rokov, v Ružinove žije 8 rokov

Vždy to bola moja najobľúbenejšia časť Bratislavy, hlavne kvôli tomu, že mi pripomína miesto, odkiaľ pochádzam. V Ružinove je jednoduché cítiť sa ako doma.

V súčasnosti s už mierne prižmúrenými očami považujem toto miesto za samostatný, príjemný a ničím nerušený článok Bratislavy. Takmer ako na dedine alebo v malom meste.

Komorná atmosféra vytvára pocit domova. Ľudia sa tu poznajú, susedia si pomáhajú. Aspoň ja mám túto pozitívnu skúsenosť, netvrdím, že je to tak všade.

Je tu síce o pár tisíc áut viac, ako by bolo vhodné, a to je asi jediná vec, ktorá ma na Ružinove nebaví – tie zápchy. MHD je síce rýchlejšia ako doprava autom, ale autobus nemá všade vyhradený pruh, takže keď sa cesta upchá, stojí to skutočne za to.

Zápchy ale k hlavnému mestu patria. Čo už s nimi. Ceny nehnuteľností išli v Ružinove tiež poriadne hore a ďalej sa stavia – výškovo a hromadne.

Nevnímam to ale nejak negatívne. Ružinov dostáva novú, modernejšiu tvár a už to nie je len o nízkych panelákoch z predošlého režimu.

Električková trať pokrytá trávou.
Zelená električková trať zvýšila estetický dojem Záhradníckej ulice.

Paľo

27 rokov, v Ružinove žije necelý rok

Prisťahoval som sa sem zo Žiliny. Môj prvotný impulz, prečo práve sem boli priatelia a bývalá partia z vysokej školy, všetci bývajú práve v Ružinove. Takisto práca, ktorú som si našiel, bola práve tu.

Pre mňa, ako človeka pracujúceho v eventovej agentúre, je Ružinov (Prievoz) ideálnym miestom, nakoľko má človek všade veľmi dobrú dostupnosť, výjazd na diaľnicu je v blízkosti, obchodné domy, ktoré musím často navštevovať, sú autom vzdialené do pár minút.

Vďaka priateľom som sa tu veľmi rýchlo začal cítiť ako doma a život tu sa mi páči.

Demograficky je celkom citeľné, že v tejto časti Bratislavy prevláda staršie obyvateľstvo (najmä v mojom vchode mám pocit, že som tu najmladší). Baví ma takisto blízkosť lokalít ako Štrkovec, Kuchajda, skvelá “Miletička” a dobrá občianska vybavenosť.

Ako jediné negatívum by som spomenul vnútorné bloky medzi panelákmi, kde by to malo prekvitať životom (niekedy aj určite prekvitalo), ale namiesto toho sú to hromadné parkoviská s autami aj na detských ihriskách.

Myslím si, že to je najväčší problém Bratislavy a skoro každého mesta na Slovensku. Sídliská neboli dimenzované na také množstvo áut. Takisto by som ako negatívum hodnotil poobedné zápchy na Gagarinovej smerom von z mesta, ale s tým človek nenarobí nič, je to problém celého mesta.

Medzipnelákové priestory
Takmer uzavreté bloky medzi panelákmi poskytujú priestor na hranie pre deti. Rodičia sa tak nemusia báť, že by mohlo prísť k stretu s autami.

Zuzana

32 rokov, v Ružinove žije 11 rokov

Na Ružinove ma baví jeho dostupnosť do centra, kde ste za pár minút a netreba ani použiť hromadnú dopravu. Je tu veľké množstvo detských ihrísk a zelene, čo oceňujeme odkedy máme malé dieťa.

Veľmi sme si ako rodina obľúbili Štrkovecké jazero ako miesto pre relax. Je však aj niekoľko vecí, ktoré vnímam negatívne. Ako aj v každej inej časti Bratislavy, sú tu problémy s parkovaním. Na prechádzke so synom mi vadia opití bezdomovci v parku a cyklisti rútiaci sa po chodníkoch.

Stalo sa, že mi narazili do kočíka. Nie som proti cyklistom a vnímam to, že pre nich nie sú vytvorené cyklotrasy a chcú sa vyhnúť premávke. Zvolia preto radšej chodníky pre chodcov.

Mlynské Nivy
Autobusová stanica Mlynské Nivy a jej okolie pôsobí nedbalo a ošarpane.

 

Bratislava je naozaj rôznorodá. Blízkosť prírody a spontánnosť Petržalky, slobodu a atmosféru Starého Mesta strieda pokoj a rodinnosť Ružinova. Všade je však vzťah obyvateľov k danému miestu veľmi citeľný. Ako sa zdá, spoločným menovateľom nespokojnosti Bratislavčanov ostáva naďalej parkovanie.