Spontánne miesta Bratislavy vznikajú všade tam, kde sú fajn ľudia

Niektoré pretrvajú roky, iné sú hneď zabudnuté. Isté je, že v mestách budú vždy.

Kus nábrežia prepojený so Sadom Janka Kráľa, Foto: Adam Berka

To, že sa v uliciach Bratislavy pohybuje viac ľudí, než pred pár rokmi, sa nedá prehliadnuť.

Ožíva to všade. Petržalka, Ružinov, Nové Mesto, v každej časti trochu inak. Prvotným impulzom pre takýto rozvoj bývajú aj spontánne miesta. Miesta, ktoré neboli s predstavou súčasného využitia plánované, no napriek (alebo vďaka) tomu sa tešia obľube ľudí, ktorí tam trávia čas. Môže sa to javiť ako niečo, čo sa jednoducho udialo, no sú za tým konkrétni ľudia, ktorí svojou aktivitou pritiahnu ďalších.

Takéto priestory sú v meste potrebné, pretože sú jednou zo zložiek jeho atmosféry. Aby spontánne miesto vzniklo, treba na to len vhodný priestor a skupinu ľudí, ktorí mu dajú zmysel, funkciu a objavia jeho čaro. V tomto článku sa bližšie pozrieme na spontánne miesta Bratislavy, z ktorých názvov sa vďaka interakcii ľudí stali orientačné body.

Pod pyramídou, Foto: Adam Berka

Miesta s dobrým jedlom a pitím

Väčšinou to začína gastrom, pretože jedlom, pitím a rozhovormi sú ľudia živí. Kaviareň, fast food alebo bar rozprúdi v štvrti život. Až v druhej vlne zvyknú nasledovať obchody a galérie.

Nebyť jedla a pitia, tieto miesta by zrejme nežili tak, ako dnes. A možno vôbec.

Beblavého ulica

Príbeh tohto miesta začína trochu inde. Na prelome 90. rokov a nového milénia sa v Mlynskej Doline, v klube 39, každý štvrtok konala akcia – Reggae v 39. Neboli mobily, no ktorýkoľvek štvrtok ste sa tam vybrali, vedeli ste, že tam stretnete podobne ladených ľudí, zväčša z komunity skateboardistov.

Jedného dňa reggae skončilo. Prešlo 5 či 6 rokov a chalani, ktorí mali k tejto komunite blízko otvorili podnik U Čerta. Neskôr vznikol Azyl, kde sa táto skupina ľudí začala opäť schádzať.

Rozkopané podhradie – Židovská ulica neprekáža životu, Foto: Adam Berka

Fajn ľudia priťahujú fajn ľudí. Postupne sa tu otvorili ďalšie podniky a miesto sa zaplnilo novými tvárami, ktoré už s pôvodnym príbehom nemali veľa spoločného. Takto nejako vznikajú spontánne miesta.

Vanesa

Túžba po autenticite vdychuje druhý život “pôvodným” podnikom z 80. a 90. rokov, ktorým kraľuje Vanesa. Dnes už veľa takých nenájdete, o to sú ľuďom vzácnejšie.

Grösslingová

Okolo roku 2008 sa začala objavovať nová, alternatívna subkultúra – hipsteri, ktorí sa chceli vyhraniť voči akýmkoľvek masovým prúdom. Ako to už býva, v krátkom čase zasiahol duch “alternatívnej” doby široké publikum.

Táto komunita zväčša mladých kreatívcov a ľudí na voľnej nohe z Grösslingovej sa začala schádzať v bistre U Kubistu, čo pritiahlo ďalšie prevádzky alebo pomohlo ožiť tým starším. Štvrť získala dobré meno, a potom to už išlo samospádom. Podobný scenár sa odohráva aj na Nedbalovej a Laurinskej ulici okolo Starej Tržnice.

Dulovo námestie

Dulovo námestie a jeho okolie zažíva výmenu generácií. Tí, ktorí v okolí aktuálne kupujú byty, chcú zároveň občiansku vybavenosť na inej úrovni.

Vchod do legendárnej Cvernovky, Foto: Adam Berka

Blízkosť bizniscentra a autobusovej stanice pomohla k vzniku kaviarní a bistier ako Mono, Grín Grin, Wocogo či Pán Králiček v lokalite 500 bytov. Viecha malých vinárov o čosi oživila Košickú. V okolí “Duláku” tak nie je problém nájsť dobré jedlo, ani kávu a príjemné miesta na posedenie.

Celej lokalite ešte donedávna dodávala punc Cvernovka a jej kreatívna komunita, ktorá posmelila podnikateľov k otvoreniu nových prevádzok. Takýto rozvoj štvrtí sa deje po celej Bratislave, v Petržalke, Ružinove, Novom Meste, všade trochu inak. Námestie SNP, YMCA na Karpatskej, Zrkadlový Háj. V princípe ožíva celé mesto a je skvelé, že ľudia začínajú veriť aj prevádzkam mimo centra.

Kramáre

Limbová ulica na Kramároch dostala nový impulz vďaka stánku s hamburgermi, ktorý jeho majiteľ otvára len večer. Kde bol kedysi iba chodník, tam to v bežný letný večer žije. Čakajú tam obyvatelia okolitých štvrtí, lekári z nemocnice, ale aj policajti a taxikári. Veľmi pestrá zmes ľudí.

Patrónka

Skvelý podnik Svadby a Kari je v podchode na Patrónke. Vďaka tisíckam metrov štvorcových nových kancelárskych priestorov, vznikol v oblasti dopyt po jedle, a preto sa môže aj takýto odvážny koncept v podchode uživiť.

Stará Vajnorská

Za kvalitným ázijským jedlom chodia ľudia aj do veľkoskladov na Starú Vajnorskú. Čo kedysi vzniklo ako jedáleň pre tamojších pracovníkov, je dnes destináciou, kam sú ľudia ochotní ísť cez celé mesto kvôli polievke.

Miesta na šport

Skutočne spontánne miesta sú tie, ktoré fungujú aj bez peňazí. Je tam cítiť úprimnú radosť.

Parkovisko slúži v noci ako športovisko a miesto stretnutí, Foto: Adam Berka

Skateboarding

Skateboarding potrebuje hladké povrchy a ideálne podmieky pre to má pred Istropolisom. V 90. rokoch sa na skateboarde hojne jazdievalo dokonca aj na Slavíne. Niektorí sa na to možno pozerajú s nevôľou, no tak sa to skrátka odohralo. Skupina ľudí si našla priestor a dala mu novú funkciu.

Kúpanie

Jazerá v Bratislave vznikli ako vedľajší produkt pri výstavbe sídlisk. Tam, kde sa ťažil štrk, ostali po dokončení bytoviek jamy, ktoré zaplnila voda.  Aj keď sa kvôli kvalite vody nedá vždy a všade kúpať, vodná plocha skrátka ľudí priťahuje a vymyslia si v jej okolí náhradný program. Napríklad Kuchajda býva cez leto miestom, kde sa okrem športov “na suchu” dá ísť aj do letného kina pod holým nebom.

Kuchajda, Foto: Adam Berka

Beh a krásne výhľady

Bežecký ošiaľ sa zmocnil tisícov ľudí, a tak sa z mnohých miest stali spontánne športoviská. Ľudia behajú po hrádzach, lesoch, všade, kde sa dá. Schody v Horskom parku, pri Iuvente alebo Strmá cesta – tam takmer so stopercentnou istotou vždy stretnete bežcov, ktorí si chcú dať do tela.

Pohodové posedenie na Drotárskej, Foto: Adam Berka

Medzi krásne miesta, kam sa málokomu chce vyšliapať, patrí Kalvária s jej vyhliadkovým bunkrom. Svoje čaro má aj Drotárska cesta s výhľadom na zapadajúce slnko nad Rakúskom a miestom na opekanie pod holým nebom.

Miesta na rande

Bratislava má svoje krásy aj na hranici medzi mestom a prírodou. Tie sú ideálne na randenie. Napríklad pri Dunaji sú skvelé lokality, či už na mieste nákladného prístavu, alebo na petržalskej strane, kde sa nachádzajú naozaj pekné pláže.

Pohľad na hrad Devín z rakúskej strany Dunaja, Foto: Adam Berka

Samotné hradné múry skrývajú nespočet nádherných zákutí s výhľadom na mesto. Momentálne sú však silno vysvietené, aby sa tam najmä cez víkend nezdržiavali hlučne sa baviace skupinky mladých.

Fotogenické miesta

Existujú aj miesta, ktoré sú architektonicky kvalitné alebo aspoň ich fragment oplýva nadpriemernou architektonickou kvalitou. Vyhľadáva ich množstvo fotografov a blogerov.

Fotografi často hľadajú zaujímavé pozadia. Väčšie steny s textúrou bez detailov, ktoré by odvádzali pozornosť od fotografovaných objektov, sú na to ideálne.

Obľúbená travertínová stena na fotenie na Kamennom námestí, Foto: Adam Berka

Takéto miesta sa nachádzajú pod bratislavskými mostami, ale napríklad aj pri parkovisku na Kamennom námestí, zo zadnej strany Tesca, kde je krásna travertínová stena. Patria sem aj ďalšie modernistické budovy s veľkými monotónnymi fasádami z betónu alebo travertínu, ako má napríklad Incheba.

M(i)esto pre život

Spontánne miesta vznikajú a zanikajú. Dodávajú mestu presne to, čo nechcete hľadať v bedekroch. Rozširujú priestor pre život a umožňujú ľuďom robiť nespočetné množstvo aktivít.