Staré Mesto nie je len o problémoch s parkovaním. Je aj o slobode, blízkosti a každodennom živote

Pred časom sme sa boli Petržalčanov opýtať jednoduchú otázku, čo majú na svojej mestskej časti radi, a čo nie. Dostali sme z toho veľmi spontánnu a autentickú mozaiku pohľadov na kvality, ale aj chyby Petržalky. Ako sa ukázalo, jej obyvatelia by to, napriek niekoľkým “muchám”, menili za niečo iné len veľmi ťažko. Zaujímalo nás teda, čo budú hovoriť ľudia z iných mestských častí Bratislavy o svojom bydlisku. Tentokrát sme vyrazili do Starého Mesta.

Laurínska ulica v Starom Meste
Uličky v Starom Meste poskytujú príjemný priestor pre kaviarne. Ľudia ich navštevujú čoraz viac, a to nielen na posedenie pri káve, ale aj prácu.

Zuzana

31 rokov, v Starom Meste žije 7 rokov

Bývam na kraji Starého Mesta, na Šoltésovej a pracujem priamo v centre. Vždy mi išlo o to bývať akoby na dedine alebo v malom meste, kde je všetko blízko a nemusím tráviť čas dlhými presunmi MHD.

Všade chodím na bicykli a nikam to nemám ďalej ako 10 až 15 minút, čo je pre mňa akurát. Nejde pritom len o presuny medzi domovom a prácou, ale aj o blízkosť priateľov, miest, kde sa stretávame – kaviarne, podniky, kultúra, obchody,…

Ak mám všetko takto poruke, je to jednoduchšie, a nie až tak únavné. Mám rada miesto, kde bývam – samotný okraj Starého Mesta, kde je pokoj, blízkosť Medickej, Ondrejského cintorínu.

Je to pekná, rezidenčná časť mesta, s príjemnými bytovými domami, s vnútroblokmi, kde sa dobre žije. Náš dom má súkromný dvor s peknou záhradkou a sušiakom na bielizeň (smiech).

Medická záhrada
Medická záhrada je už neodmysliteľnou súčasťou Starého Mesta. Ľudia sú tu priamo v centre a pritom v prírode.

Napokon, asi ani nejde o život v Starom Meste, ako o to, že žijeme príjemne obyčajný život v centre mesta, poznáme sa so susedmi, na pive s kamarátmi viem byť do piatich minút, na trhu a v práci do desiatich.

A čo ma nebaví? Nevidím v zásade nič podstatné. Iba historická časť Starého Mesta je miesto, kam chodím naozaj nerada. Chýba mi tam jednoduchosť a civilnosť. Občas mám pocit, že centrum je len “výkladná skriňa”, čo platí aj o Eurovei.

Eva

24 rokov, v Starom Meste žije 10 mesiacov

Už keď som pred šiestimi rokmi prišla do Bratislavy, cestovala som zasnívaná Starým Mestom a v duchu som si vravela, že ak mám zostať v Bratislave, tak jedine tu. Tak sa aj stalo. Staré Mesto ma baví. Zbožňujem ísť ráno pešo na Michalskú či Hlavné námestie, keď sa zobúdza.

Najkrajšie to je, keď je slnko už vyššie a rozlieva sa po ulici. Všade, kam potrebujem ísť, to mám naozaj blízko. Odvykla som si od cestovania MHD na obvyklé vzdialenosti (domov – práca). Zastávku síce nemám priamo pred domom, ale to mi vôbec nevadí.

Prechod okolo Dómu sv. Martina
Z Rudnayovho námestia okolo Dómu sv. Martina sa naskytne pohľad na Židovskú ulicu, ktorá je súčasťou Podhradia.

Takto som aspoň ukrátená o hluk a vychutnávam si malomestské bývanie v centre. Staré Mesto ma baví s mojimi priateľmi. Večer posedíme, máme veľa obľúbených miest, kam sa dostaneme za chvíľku.

A čo ma nebaví? Život v Starom Meste má pre mňa asi také významné výhody, ktoré zastierajú prípadné nedostatky. Nič zásadné mi nenapadá.

Katka

32 rokov, v Starom Meste žije 5 rokov

Ako dieťa z Devínskej Novej Vsi, som mala vždy ďaleko za čímkoľvek zaujímavým. Že si Staré Mesto raz vyberiem za lokalitu pre život, mi bolo jasné, keď sa mi na strednej škole otvorili možnosti dôkladne preskúmať jeho zákutia so všetkými pôžitkami, ktoré ponúka.

Kto by ako tínedžer nesníval o bohémskom mezonete v centre diania? V mezonete síce nebývam, ale v centre diania áno. Bývaním v srdci Bratislavy nie som len pozorovateľom meniaceho sa mesta, som jeho súčasťou.

Z Ventúrskej ulice na Michalskú
Michalská ulica je obletovaná turistami najmä pre svoju Michalskú bránu. Ide o jedinú zachovanú bránu bratislavského mestského opevnenia.

Nevnímam ho spoza okien auta. Keďže v Starom Meste pracujem, veľa kráčam a všímam si, ako žije. V noci ma vždy prekvapí napríklad Obchodná ulica, raz heligónkovými vypaľovačkami vo vraždenom tempe, inokedy sú to noční bežci medzi prázdnymi koľajami električiek.

Staré Mesto mi prinieslo slobodu, ktorú si ozaj cením. Pešo, bicyklom alebo hustou sieťou MHD sa komfortne dostanem kamkoľvek. Občianska vybavenosť je u nás najširšia na Slovensku a ponúka špecializované obchody.

Kaviarenský a gurmánsky život, ktorý sa neustále zlepšuje, je pre milovníka dobrého jedla a pitia na nezaplatenie. V Starom Meste sú udržiavané parky a do lesoparku to tiež nie je ďaleko.

Niekedy tu však býva až príliš rušno, špeciálne vo chvíľach, kedy by ste po náročnej noci v centre diania ocenili dedinský pokoj. Osobne tiež verím, že sa časom podarí zlepšiť aj situáciu s premávkou áut v centre.

Ondrejský cintorín
Ondrejský cintorín situovaný hneď vedľa Medickej záhrady.

Aj ostatným by som dopriala, aby sa na život v Starom Meste dokázali pozrieť z inej perspektívy. Nechali autá doma a odhalili jeho čaro, ktoré sa skrýva v nenápadných detailoch.

Daniel

50 rokov, v Starom Meste žije 20 rokov

Baví ma jeho dostupnosť na pešo. Bicyklom zatiaľ nemám odvahu – lebo vodiči… Čo vnímam pozitívne, v Starom Meste, ako hríbiky po daždi, vyrástli kaviarne a kaviarničky, kde sa dá nielen posedieť, ale aj pracovať, keď treba.

Veľa príjemných majiteľov, skvelá atmosféra. Staré Mesto razom chytilo viac osobný charakter. Neustále sa tu niečo deje a to mám rád. Čo ale rád určite nemám, je špina a neporiadok na uliciach, najmä na okraji Starého Mesta, ako bola YMCA.

Taktiež to, čo mohlo byť výkladom Starého Mesta – najexponovanejšie uličky ako Kapitulská – je v katastrofálnom stave už dlhé roky a žiaden posun  k lepšiemu tam nenastáva.

A všeobecne, časy v grafikonoch MHD by sa mohli zmeniť z orientačných na presné. Nevadí mi, keď trolejbus chvíľku mešká, ale keď ide skôr, to ma ide poraziť.

Kamenné námestie
Kamenné námestie je neoddeliteľnou súčasťou Starého Mesta. V poslednom období ožíva aj vďaka menším stánkom s občerstvením, ktoré majú štýlovejšiu ponuku.

Andrea

43 rokov, v Starom Meste pracuje

Štúdio máme na Gröslingovej ulici od marca. Predtým som pracovala z domu alebo v coworkingovom centre. Priestor sme hľadali vyslovene v tejto časti mesta z jednoduchého dôvodu: Máme to tu radi.

Len čo človek vyjde na ulicu, stretne hneď niekoho známeho. Je tu viacero možností, kam zájsť na dobrý obed, kávu a hlavne to tu dýcha históriou – žiadne biznis centrá bez duše.

Chceli sme pracovať v peknom prostredí, zamerali sme sa na priestor, kde je veľa svetla, vysoké stropy, repasované okná a drevená podlaha. Taký sa dá nájsť len v Starom Meste. Vyhli sme sa tak bielym kazetovým stropom, plastovým oknám a modrým kobercom.

Do centra sa pohodlne dostanem na bicykli, auto vlastne vôbec nepotrebujem. Cesta do práce a z práce mi umožňuje do svojho pracovného dňa stráveného za počítačom zaradiť okrem jógy aj príjemnú prechádzku alebo jazdu na bicykli.

Medická záhrada, Ondrejský cintorín – niekedy stačí prejsť len kúsok pomedzi stromy a človek sa cíti hneď o niečo viac oddýchnutý.

Z Farskej ulice pohľad na Kapitulskú
Kapitulská ulica je plná starých ošarpaných budov, ktoré by si zaslúžili rekonštrukciu.

Lucia

28 rokov, v Starom Meste žije 3 a pol roka

Do Starého mesta som sa presťahovala pred tri a pol rokmi a musím povedať, že toto rozhodnutie vôbec neľutujem. V rámci tejto mestskej časti som zmenila bydlisko dvakrát. Okrem štandardného problému s parkovaním, som zatiaľ nezaznamenala žiadne väčšie nevýhody.

Vyhovuje mi spoločnosť ľudí, ruch Starého Mesta, ktorý však vôbec nie je taký intenzívny či obťažujúci, ako si mnoho ľudí myslí. Pravdou je, že centrum, kde momentálne bývam, je mnohokrát, najmä večer cez týždeň, veľmi pokojné. Niekedy sa až divím, aké rozdielne tváre má.

Čašník v kaviarni, ktorý sa nám predstavil ako Marek

27 rokov, v Starom Meste pracuje spolu 4 roky

Na práci v Starom Meste sa mi páči, že to mám blízko domov. Človek to ocení, hlavne keď pracuje dlho do noci. Inak tu mám rád ruch a bezstarostnosť, keďže sa k nám chodia ľudia najmä zabávať.

Ľudia sú tu rôzni, domáci aj zahraniční, nie len štamgasti ako niekde na sídlisku. Takže to ma baví.

Obchodná ulica
Na obchodnej ulici v Starom Meste je neustály ruch.

A čo ma nebaví? Najviac asi hostia, ktorí vedia byť niekedy nepríjemní, hlavne keď to preženú s alkoholom. Ale tomu sa človek nevyhne, pokiaľ nepracuje v čajovni (smiech).

Martina

25 rokov, v Starom Meste pol roka prevádzkuje výrobňu dezertov

V prvom rade by som upozornila na to, že v Starom Meste nezaparkujú ani majitelia prevádzok, tobôž nie zákazníci, ktorí by si chceli uľahčiť cestu a prísť si pre svoje veci rovno ku mne do výrobne. Rovnako je to aj s parkovaním pri supermarketoch.

Na druhej strane, väčšina prevádzok, do ktorých dodávam dezerty, sa nachádza v centre. Takže to mám blízko.

 

Atmosféra, sloboda, interakcia, blízkosť a nie hodiny za volantom, to je to, prečo majú Staromešťania radi svoje mesto, sú ochotní vzdať sa áut, alebo sa o čosi viac potrápiť pri parkovaní.