Kde ste si naposledy v Bratislave dali vynikajúce jedlo? 300 ľudí odpovedá

Keď sa tvorí nová mestská štvrť ako Nové Lido, nestačí len nakresliť, kde bude aký typ budovy. Treba myslieť aj na ich obsah – teda ľudí a aktivity, ktoré sa v nich, a v ich okolí, budú odohrávať. Kvalitný urbanizmus vopred uvažuje, nad tým, aký zážitok a skúsenosť z mesta a miesta bude človek mať, a akým spôsobom sa o ne bude deliť s ostatnými.

laurinska ulica

Láska ide cez žalúdok, a aj láska k mestu sa často odvíja od toho, či v ňom existujú miesta s dobrým jedlom a pitím. Verejné priestory, kde sa dobre naladení ľudia lepšie spoznávajú, alebo ako by povedal pán Lasica, kde ste štamgast a cítite sa ako doma.

V druhej ankete (prvú anketu nájdete tu) sme Bratislavčanom položili otázku: Kde ste si naposledy v Bratislave dali vynikajúce jedlo? Z vyše troch stoviek odpovedí sme (bez poradia) zostavili tento zoznam.

Odpovede nám poslúžia aj interne – ako výborný štart do debaty o priestoroch Bratislavy a do nášho uvažovania, ako z Nového Lida urobiť bratislavsku štvrť plnú života.

Kde ste si teda naposledy v Bratislave dali vynikajúce jedlo?

 

Soho

Soho, ktoré nesie názov po jednej z mestských častí Londýna, známej exotickými reštauráciami, je aktuálne aj podľa našej ankety jedným z najpopulárnejších bistier v meste.

Svojho času ho vo svojej recenzii vychválil michelinský šéfkuchár Pavol Pospíšil, ktorý je známy svojimi nekompromisnými hodnoteniami. Odvtedy už ubehli dva roky a Soho otvorilo okrem Laurinskej nové prevádzky aj na Dunajskej a v Auparku.

Thajskom inšpirované jedlá z kvalitných a zdravých surovín, vkusný minimalistický interiér s vždy čerstvými kvetmi a k tomu prijateľné ceny sú dôvodom, prečo aj napriek štedrým priestorom v Soho väčšinou bez rezervácie nepochodíte.

nl_anketa_0088

A post shared by LB (@lucy.martini) on

A post shared by Miguel Neves (@thedeserts) on

 

 

Foodstock

Foodstock poznali milovníci streetfoodu ako “ten stánok s výbornými gyoza taštičkami” z pravidelného podujatia Streetfood Park spred Starej tržnice. Už viac ako mesiac fungujú aj v kamennej prevádzke na Klobučníckej (bývalé U Paulíka v Starej tržnici).

Foodstock prevádzkuje Ľubo Blaho, bývalý manažér z Fou Zoo, reštaurácie, ktorá sa pravidelne zaraďuje medzi najlepšie na Slovensku, takže o kvalitu rýchleho, no zdravého občerstvenia sa nemusíte báť.

Foodstock, Stará tržnica

 

Green Buddha

Thajská kuchyňa je medzi obyvateľmi Bratislavy zrejme populárna, lebo aj reštaurácia Green Buddha sa v odpovediach respondentov objavovala pomerne často. Sídlia v historickom centre, na Zelenej ulici v dome, ktorému sa hovorí aj “zelený”.

Hostia si na “zelenom Budhovi” pochvaľujú najmä autentické ázijské jedlo v kombinácii s ochotnou obsluhou a interiérom, ktorý pôsobí upokojujúcim, až meditatívnym dojmom. Príjemnú atmosféru navodzuje jemná hudba, tlmené svetlá a exotické dekorácie z krajín Ďalekého východu.

greenbudha, zelená ulica

 

Mecheche

Nedbalova ulica hostí španielsky tapas bar Mecheche. Názov je zložený z dvoch španielskych slov – Meche a Che a dokopy vytvárajú výraz, ktorým na Slovensku radi označujeme veselú oslavu. A Mecheche skutočne je oslavou dobrého jedla a kvalitného vína.

V tapas bare na dolnom poschodí váš čaká pestrá paleta vždy čerstvo pripravených tapas všemožných chutí a ingrediencií. Nechýbajú španielske salámy a šunky, údený losos, olivy, sardinky a mnoho iného. Na hornom poschodí nájdete reštauráciu s jedlami medzinárodnej kuchyne.

mecheche, nedbalova ulica

A post shared by MECHECHE (@mecheche_snackbar) on

 

Bistro St. Germain

Na zmysly pravého kaviarenského povaľača pôsobí bistro na Rajskej ako raj. Interiér vás na chvíľu prenesie z centra Bratislavy do Belle Époque, slávneho obdobia európskych dejín, keď Paríž zažil najväčšiu éru pokroku a blahobytu. Ruch kaviarne, dobre víno, vôňa kávy a maslových croissantov – tak chutí Francúzsko.

bistro St. German

A post shared by Simona Vlčková (@simona_vl) on

Today’s office #cosy #interior #bistro #cafe #books #wood #coolfloor

A post shared by Martina Krupčíková (@martina_krupcikova) on

 

Wagamama

Wagamama sa nachádza na nábreží nákupného centra Eurovea a patrí k britskej sieti kultových japonských reštaurácií, ktoré nájdete v 18 krajinách sveta, všade s rovnako kvalitnými službami. Jej názov v preklade znamená “neposlušné dieťa” alebo “ten, kto je tvrdohlavý a odhodlaný”, čo má vyjadrovať filozofiu neustáleho drobného zlepšovania, ktorá je zakorenená v japonskom prístupe k práci.

Wagamama, Eurovea

A post shared by Anna (@anikif) on

A post shared by {Astrid} (@astrid_lrns) on

 

Benihana

Benihana je medzinárodná sieť viac ako stovky japonských reštaurácií po celom svete, tú jedinú slovenskú nájdete v Bratislave na Hlbokej ceste.

V zahraničí k zákazníkom tejto frančízy patria aj osobnosti ako Angelina Jolie či Leonardo di Caprio a typická zážitková kuchyňa reštaurácie sa objavila aj vo filme Vlk z Wall Street. Reštaurácie Benihana sú totiž známe tým, že kuchári sú zároveň zabávači a šoumeni. Jedlo pripravujú priamo pred vašimi očami, žonglujú so soľničkami či dokonca nožmi, kúzlia s ohňom a vtipkujú s hosťami. Rozhodne neobvyklý zážitok, ktorý sa vám ostane v pamäti.

Benihana, Hlboká cesta

 

U Kubistu

Mladí kreatívci a ľudia pracujúci na voľnej nohe väčšinou nedajú dopustiť na maličké bistro na rohu kubistického domčeku, nachádzajúceho sa na Grösslingovej ulici. Okrem šikovných baristov, ktorí vám pripravia kávičku vskutku kremobyčajnú, je nemenej zručný aj vynaliezavý šéfkuchár, ktorý kúzli na tanieri chutné jedlá zo zdravých sezónnych potravín.

U kubistu, bistro
Autor fotografie: Valentína Nídelová

A post shared by Kati Vörös (@kativoros) on

A post shared by @rubysander on

 

Zeitlos

Minúty v Zeitlos ubiehajú akosi inak. Na nádhernej terase priamo pod hradom na chvíľu stratíte pojem o čase. Napovedá tomu už samotný názov, slovo Zeitlos sa dá z nemčiny preložiť ako nadčasový.

Oplatí sa sem zájsť najmä na denné menu, ktoré tvorí iba jedno jedlo, no kuchári mu venujú o to väčšiu pozornosť. Podnik nájdete na Zámockých schodoch, niekedy tu sídlila Arkádia, legendárna reštaurácia z 90. rokov.

Zeitlost, Zámocké schody

A post shared by Zeitlos (@zeitlosbratislava) on

A post shared by Kristina Kanatova (@kan_krist) on

 

Phong Nam

O bistre na Miletičke už kolujú mestské legendy. Od nemiestnych fórikov až po občasné fotografie, ako si sem špeciality chodia vychutnať aj osobnosti ako napríklad Boris Filan. Nie veľmi vábne vyzerajúcu búdu síce už zrenovovali, no na romantické rande to tu stále nevyzerá.

Napriek rečiam je fakt, že ak máte chuť na lacné, na porciu štedré a pritom chutné vietnamské jedlo, v Bratislave nie je veľa lepších miest pri zachovaní týchto premenných. Odporúčame vietnamsky šalát Bún bò Nam Bộ, ktorý je už medzi bratislavskými milovníkmi ázijských bistier známym pojmom. Tu ho vraj podľa viacerých pravidelných hostí majú najlepší v meste.

Phong Nam, Miletička

A post shared by Kamila B. (@kaamilae) on

A post shared by Martin Dubéci (@mdubeci) on

A post shared by #bratilicious (@bybratilicious) on

 

Týchto desať reštaurácií sa v ankete opakovalo najčastejšie.

 

Iné obľúbené miesta

Medzi ďalšie obľúbené podniky, ktoré radi navštevujete, ste zaradili aj tieto:

Gatto Matto, Le Šenk, Savage Garden, Zylinder, Primo Amore, Verne, Kogo, Fach, BeAbout, Bratislavský meštiansky pivovar, Huy Vege, Kolkovňa, Dunajský pivovar, Mondieu Laboratoire, Patrónsky pivovar, Slovak pub, Re:Fresh, Chez Amélie, Jasmin či Karloveská klubovňa.

 

Čo s tým ďalej?

Zoznam miest Bratislavy, kde sa cítite príjemne, bude dôležitý čriepok do mozaiky vecí, na ktoré treba pri urbanistickej vízii Nového Lida myslieť. Keď budeme tvoriť detaily priestorov alebo písať zadania architektonických, či urbanistických súťaží, poslúžia nám aj tieto informácie ako inšpirácia či podklad.

 

Prečítajte si viac o Novom Lide

Naša najbližšia úloha – urbanistu aj developera – je dostať na Nové Lido pozitívne hodnoty už na začiatku. Aby sme tento cieľ naplnili, zadefinovali sme si na začiatok základné princípy tvorby Nového Lida a urbanizmus verejných priestorov.

Základ Nového Lida má tvoriť pätica verejných priestorov, ktoré prispejú k dobrému životu v meste a ktoré vám už toto leto postupne predstavíme.

Prečítajte si článok o týchto priestoroch.

superpriestory

Prvý z nich – nábrežný park sme už predstavili. Pozrite si vizualizácie a mapy parku.

06_Lido_Maly-pristav_01-e1490690329558

Tieto priestory, ako aj celá štvrť by sa mali riadiť základnými princípmi, ktoré sme spísali.

Pozrite si princípy Nového Lida.

principy_2