Dobrý deň, Bratislava: Ktoré miesta majú Bratislavčania najradšej?

V seriáli ankiet Dobrý deň, Bratislava, sme sa vybrali do ulíc mesta za mamičkami, dôchodcami, študentmi a športovcami. Pýtali sme sa, ktoré miesta sa im spájajú s pohodou a dobrou náladou a kam chodia, ak si chcú v meste zlepšiť deň.

ankety-resume_TITULNA_FOTO

Mesto je dobré vtedy, keď v ňom zažívame dobré dni. Aby sme pri navrhovaní novej štvrte mohli nadviazať na to, čo v Bratislave funguje už dnes, vyrazili sme do ulíc a pýtali sme sa, čo ľuďom spríjemňuje dni, kam radi chodia a kde sa cítia najlepšie.

Keďže s pohodou a dobrou náladou sa každému spája niečo iné, vybrali sme si štyri rôznorodé skupiny ľudí, ktorých odpovede nám pomôžu vytvoriť predstavu o tom, čo ľudia v meste vyhľadávajú. Prečítajte si krátke zhrnutie najčastejších odpovedí.

1. Mamičky majú najradšej Euroveu, Medickú záhradu a kaviarne, kam sa dá ísť s dieťaťom.

Mamička Zdenka s dcérou Simonou: Väčšinou chodíme k Eurovea alebo do Medickej záhrady.

Lucia, Oliver a Zoja: Náladu mi zlepší Eurovea, jej okolie a nábrežie Dunaja. Na jar a v lete počas prechádzok najmä Sad Janka Kráľa. Za určitých podmienok je fajn aj Štrkovec či centrum mesta.

mamicky-eurovea

mamicky-dvojicky

Barbora, mamička na materskej: Mám rada Eurovea, pretože nábrežie je pekne využité a celé korzo sa ťahá od Eurovea až po most Lafranconi. Tiež mám rada parky, ale aj tých by tu mohlo byť viac alebo by mohli byť trošku viac revitalizované.

Aj Medická je krásna, ale napríklad s kočíkom je to pre mňa veľký problém prejsť ňou, a to isté platí aj pre Sad Janka Kráľa a pre všetky takéto priestory. Cesty sú rozbité a výmole a diery sú všade.

Pretože som nikdy nebola na štyroch kolesách a teraz som, tak mi to dosť vadí. A pritom by mnohokrát stačilo aj niečo úplne jednoduché ako natrieť lavičky alebo dať smetné koše tam, kde ich treba. Spraviť nejaké kozmetické úpravy, ktoré vôbec nie sú finančne náročné.

Ľubka, mamička na materskej: Cez víkend chodievame s manželom na kávičku do Starého mesta. Keďže máme kočiar, s obľubou si pochutnávame aj na dobrotách z pouličných stánkov s palacinkami, hotdogmi či hranolkami so sebou.

mamicky-stare-mesto

Veronika, mamička na materskej: Každú sobotu som na trhovisku a idem nakúpiť nejaké pečivo a niečo na raňajky. Nepoužívam MHD, ani auto, chodím všade pešo, to je moje pozitívum.

Barbora a Malvína: Mám rada aj občerstvenia, kde nemusím ísť s kočíkom do vnútra, lebo malá sa vždy zobudí. Teraz sa chodíme najesť najmä v okolí Kamenného, môj brat si tam dokonca bude otvárať prevádzku s mexickým jedlom.

2. Študentom sa pohoda v meste najviac spája s plynulou MHD a letnými terasami v Starom meste.

Miroslava, študentka Pedagogiky mentálne a telesne postihnutých, UK: Mesto na môj deň a na to, či je dobrý, vplýva vo veľkej miere. Dosť ho ovplyvňuje napríklad MHD, tá z veľkej miery určuje moju dennú náladu. Pokiaľ nemeškajú autobusy, deň sa začína pekne. A po práci a po škole je neodmysliteľnou súčasťou posedenie na terase v Starom meste.

Radka, študentka Medzinárodných vzťahov a diplomacie, PEVŠ: Záleží mi najmä na tom, aby električky chodili na čas. A keď je vonku teplo, mám rada veľa možností, kde sa môžem najesť ako napríklad Street Food Festival pri Starej Tržnici a letné terasy.

SB-studenti-zaver

SB-studenti-na-trave

Barbora, študentka Marketingovej komunikácie, UK: Ja som rada, keď sa nemusím nikde nad ničím rozčuľovať. Mesto k tomu môže prispieť svojou dobre optimalizovanou infraštruktúrou, dostatočnou ponukou kultúrneho vyžitia, ale napríklad aj tým, že nebude obmedzovať fungovanie terás v podnikoch.

3. Športovci si na Bratislave najviac pochvaľovali mestské lesy, ale aj dobré kaviarne.

Oliver Vysloužil, boulderista: Domov, to je pre mňa tam, kde trávim najviac času. Vynímajúc prímestské lesy, balvany nad mestom a lezecké centrum, sú to hlavne obľúbené kaviarne a napríklad aj pekárne, kde to vonia čerstvým pečivom a kávou. Mám veľmi rád prechádzky okolo Kuchajdy, nášho vzácneho kúsku prírody, teleportu medzi betónovými plochami.

Leo Lendvorský, bežecký a kondičný tréner: Doma sa tu cítim na viacerých miestach. Napríklad kaviarne alebo reštaurácie mi svojim prostredím, kávou alebo jedlom vedia navodiť dobrý a pohodový pocit.

sportovci-stare-mesto

sportovci-kolaz

Viktor Kozúbek, tréner:  Náladu mi zlepšia kaviarne. Sú to miesta, ktoré majú príjemnú kreatívnu atmosféru a kde nie je priveľa hluku. Najmä, keď sa potrebujete zašiť alebo riešiť nejaký “neriešiteľný” problém, sú na to ako stvorené.

Samuel Boskovič, cyklista: Úplne najradšej som v mestských lesoch – úpätie Malých Karpát, Železná studnička, Kačín, Biely kríž. Väčšinu času tu trávim športom, na bicykli či behom, ale dá sa tu užiť aj príjemná prechádzka, posedenie v bufete alebo opekanie na verejných ohniskách. Výhodou je, že nech už idem na výjazd s hocikým, všetci to máme celkom blízko, aj keď bývame v inej časti mesta.

4. Staršia generácia Bratislavčanov má najradšej nábrežie Dunaja a Hviezdoslavovo námestie.

Pán Alexander, dôchodca: Mám rád Staré mesto, ale obľúbených miest mám veľa, keďže som rodený Bratislavčan. Rád chodím napríklad aj na Devín.

Pani Zuzana, dôchodkyňa: Nábrežie Dunaja, tam chodíme často s manželom. Teda chodili sme, teraz už chodíme menej, lebo už ma bolia nohy.

dochodcovia-nabrezie-dunaja

Pani Kristína, sprievodkyňa na dôchodku: Hviezdoslavovo námestie patrí medzi najkrajšie námestia Bratislavy. Je to v lete nesmierne príjemné prostredie. Sú tu kaviarničky, kvalitné reštaurácie. Je to jedno z mojich najobľúbenejších bratislavských miest. Okrem iného aj preto, lebo sa tu s mojimi vnúčatami na odrážadlách a kolobežkách môžeme preháňať, môžem si tu tiež s mojimi starými nohami sadnúť a zavolať na ne. Je skvelé aj na všedný deň, sú tu výborné zmrzlinárne a cukrárne, kde dostanete kvalitné a čerstvé zákusky.

Pán Zdeno, dôchodca: S pohodou sa mi najviac spája Hviezdoslavovo námestie, ale skôr v lete ako v zime.

Pani Magda, dôchodkyňa: Hviezdoslavovo námestie, to miluje manžel, lebo tam dlhé roky býval. A potom Dunaj. Keď sme mali malé deti a ešte stál pôvodný Starý most, tak sme cez neho chodili do Petržalky, cez Most SNP a späť.

dochodcovia-hlavne-namestie

5. Sad Janka Kráľa je obľúbený naprieč všetkými skupinami.

Miroslava, študentka: Mám rada Sad Janka Kráľa. Je tichý, pokojný a mám pocit, že som izolovaná od hluku mesta a od všetkej zlej energie.

Pani Magda, dôchodkyňa: Teraz je pekný deň aj v Sade Janka Kráľa. Keď tam všetko kvitne a je zelené, dobre sa tam dýcha. Chodíme tam aj s vnukmi na ihrisko.

Zuzana, mamička s rodinou: Prežiť dobrý deň znamená byť tam, kde je dostatok zelene. Ideálne sú ihriská, ale také, kde sú aj parky. Napríklad Sad Janka Kráľa je pekný alebo Železná studnička, kde môžem ísť s deťmi a súčasne byť v prírode.

Lucia Kevická, športovkyňa: Pre mňa sa s dobrou náladou určite spája Dunajské nábrežie, Sad Janka Kráľa, Zoo, ale aj Devín.

mamicky-zaver

mamicky-anketa-titulka

Otázky sme položili zhruba 40 ľuďom. V minulosti sme robili aj ankety s väčším počtom ľudí (približne 300), tentokrát sme však chceli od nich počuť čosi viac. Poznatky z ankiet nie sú vyčerpávajúcim vysvetlením alebo vedeckým výskumom v pravom slova zmysle, ale slúžia ako dôležitý čriepok do diskusie o tom, čo v Bratislave funguje a ako na tieto hodnoty môže nadviazať Nové Lido.

To by malo priniesť okrem iného práve kvalitný verejný priestor, v ktorom budú jeho obyvatelia a návštevníci môcť tráviť dobré dni. Vychádza pritom z viac než 50 naformulovaných urbanistických východísk a princípov vychádzajúcich z mierne doplneného územného plánu, ktoré v uplynulých rokoch formulovali developeri v spolupráci s architektmi a urbanistami. Dnes je štvrť pripravená na realizáciu a na to, aby bratislavčanom spríjemnila dni podobne ako miesta, ktoré sa objavili v odpovediach našej ankety.


Foto: ©Dominika Behúlová