Športovci si v Bratislave užijú. Milujú nábrežie Dunaja i lesy na skok od centra

Dobré mesto musí slúžiť všetkým. Bez ohľadu na to, čo človek považuje vo svojom živote za prioritu, čomu sa chce venovať a čo vyhľadáva, mesto mu má ponúkať priestory, kde sa môže realizovať a stretávať sa s jemu podobnými. A to platí aj pre tých, ktorí milujú pohyb.

sportovci-titulka-v2

Či už si dávajú do tela v telocvičniach alebo na čerstvom vzduchu, Bratislava je tu aj pre športovcov. V prvom diele našej ankety sme sa pýtali desiatich z nich, aké kvality v meste potrebujú a ktoré priestory im slúžia najlepšie pri každodennej ceste za dobrým a spokojným dňom. Spolu s nimi tak môžeme hľadať ideálne riešenia vo vznikajúcich štvrtiach, akou je napríklad aj Nové Lido.

Ktoré miesto v meste vám vždy zlepší náladu? Kam chodievate, aby ste mali lepší deň?

Zuzana Kaduková (tanečníčka): Myslím, že hneď niekoľko miest mi vie zlepšiť náladu. Horský park kvôli športu, Koliba pre svoj výhľad a psychohygienu, Riverpark Dance School, ten si spájam s tancom, Fresh market so svojím zdravým jedlom, Taste zas charakterizuje super prosecco, no a nakoniec určite Sloboda zvierat a venčenie štvornohých kamošov.

Zuzana Maďari (inštruktorka jógy): Ako prvé mi napadol Starý most. Odkedy ho zrekonštruovali, je to pre mňa jedno z najkrajších miest, kam chodím pozorovať Dunaj. Vždy, keď idem behať, smerujem svoju trasu cez tento most. Element vody je pre mňa veľmi dôležitý a možno aj preto ma Dunaj veľmi upokojuje.

sportovci-kolaz

sportovci-clnky

Samuel Boskovič (cyklista): Úplne najradšej som v mestských lesoch – úpätie Malých Karpát, Železná studnička, Kačín, Biely kríž. Väčšinu času tu trávim športom, na bicykli či behom, ale dá sa tu užiť aj príjemna prechádzka, posedenie v bufete alebo opekanie na verejných ohniskách. Výhodou je, že nech už idem na výjazd s hocikým, všetci to máme celkom blízko, aj keď bývame v inej časti mesta.

Viktor Kozúbek (tréner):  Náladu mi zlepšia kaviarne. Sú to miesta, ktoré majú príjemnú kreatívnu atmosféru a kde nie je priveľa hluku. Najmä, keď sa potrebujete zašiť alebo riešiť nejaký “neriešiteľný” problém, sú na to ako stvorené.

Máte nejakú časť mesta, ktorá tvorí neodmysliteľnú súčasť vášho denného režimu?

Milan Purdeš (spolumajiteľ akadémie akčných športov): V lete sú to jednoznačne vodné plochy alebo pešia zóna v centre mesta. V zime sa mestu vyhýbam a radšej čas trávim na horách.

Zuzana Maďari (inštruktorka jógy): Pre mňa je to korzo od starej budovy Slovenského národného divadla. Všetky svoje pracovné aj súkromné stretnutia smerujem tam. Milujem si cez deň len tak sadnúť na lavičku a pozorovať ľudí a odkedy sú v lete rôzne festivaly, výstavy a markety som na korze skoro každý deň.

sportovci-cyklisti

Samuel Boskovič (cyklista): Petržalské korzo. Je to vynikajúca spojnica medzi Petržalkou a Starým Mestom alebo naopak smerom do Rakúska. Taktiež je to najkrajšia cesta cez Petržalku, keď sa človek chce pohybovať pešo alebo na bicykli. Korzo prechádza krížom cez celú Petržalku, napája sa na Chorvátske rameno a často ho využívam ako východiskový bod na výlety na bicykli.

Viktor Kozúbek (tréner): Denne chodím cez Hodžovo námestie, pretože tam prestupujem počas cesty hromadnou dopravou. To je taká celkom príjemná zastávka, tvárou k Prezidentskému palácu. Takže každé ráno “skontrolujem” situáciu na hrade.

Aké osobné rituály dodržiavate v súvislosti s mestským priestorom?

Zuzana Maďari (inštruktorka jógy): Neviem, či ide o rituály alebo skôr pravidlá ako si mesto užiť čo najviac. Vždy, keď vyjde slnko, aj v zime, vymieňam auto za bicykel, na jar a v lete chodím pešo, keďže bývam hneď na druhom brehu za mostom v Petržalke. Obed si pravidelne dávam v reštaurácii rovnako ako poobedný zákusok. Vyhýbam sa shopping centrám ako sa len dá. A pomáham bratislavskému dobrovoľníckemu spolku.

sportovci-most-1

sportovci-most-2

Samuel Boskovič (cyklista): Vždy, keď je čas a príležitosť, snažím sa pohybovať po meste pešo alebo na bicykli. Dáva mi to možnosť sledovať život v meste a jeho premenlivosť, na čo z auta väčšinou človek nemá čas. Rád sa cez voľný deň alebo víkend prejdem so synom v kočíku z Petržalky do centra, ideálne doobeda, keď je mesto ešte relatívne prázdne, len zopár turistov a ľudí na prechádzke – podobne ako ja.

Viktor Kozúbek (tréner projektu Studio V/A): Radi chodíme so snúbenicou na prechádzky po Starom Meste, len sa tak túlame. Najmä cez víkendy. Ale ako rituál by som možno uviedol burger v kombinácií s dobrou Marvelovkou v kine. To je taká predstava idylkového sobotného popoludnia.

Oliver Vysloužil (boulderista): Sladká odmena s dobrou kávou na príjemnom mieste.

Marek Kusenda (stand up paddleboarding): Pre mňa je rituál v meste či na horách len jeden. A to ten, že si odnesiem so sebou veci, ktoré som si doniesol. Tak ostávajú pekné miesta rovnako pekné aj pre tých, čo tam prídu po mne.

sportovci-stare-mesto

Čo pre vás znamená prežiť dobrý deň? Ako na to vplýva mesto?

Zuzana Kaduková (tanečníčka): Znamená to dobre sa zobudiť. Mať skvelé raňajky, yogu alebo iný šport a dobrých ľudí. Mnoho z toho nevie ovplyvniť mesto, ale my áno. Ale čas, keď je v Bratislave slnečno a vy sedíte len tak na limonáde alebo dobrom jedle, je skvelý. Naučila som sa brať pozitívne zápchy, zlých vodičov, nepozornosť, a to aj moju. Takže dobrý deň môžeme prežiť len svojou snahou.

Lucia Kevická (futbalová freestylistka): Dobrý deň pre mňa musí obsahovať tréning a čas strávený s priateľom. Na tréning mi mesto môže poskytovať priestor, tartanové plochy a iné ihriská. V zimnom období je to však problematické. Chcelo by to viac takých priestorov pre umelcov/freestyle športovcov. Pokiaľ ide o čas strávený s priateľom, na ten nám mesto poskytuje možnosť prechádzky alebo výletu. Radi chodievame napríklad na zmrzlinu.

Zuzana Maďari (inštruktorka jógy): Mesto je plne zastúpené v mojom dokonalom dni od presunu do mesta električkou cez Dunaj, cez centrum, odtiaľ na obed na korzo, na čaj na Laurínsku, nákup v tržnici a presun opäť do Petržalky. Idem si zacvičiť jógu alebo si idem zabehať so psom do lužných lesov či k Draždiaku. Večer si užijem koncert, schody na Židovskej a potom sa cez Sad Janka Kráľa vrátim naspäť domov. Bez tohto mesta by nešiel ani jeden krok.

sportovci-sad-janka-krala

sportovci-otec

Tomáš Lukačovič (vodák): Dobrý deň je pre mňa vtedy, keď sa stihnem venovať rodine aj klientom a zároveň neprebieha v zhone. Každá aktivita potrebuje svoje miesto a čas. Na vychádzku s rodinou potrebujeme prírodu, ale aj určitú infraštruktúru. Aj tá najkrajšia pláž či les sú na nič, ak sa k nej neviete dostať alebo tam nemáte toalety, či možnosť prebaliť dieťa.

Ktoré miesto v Bratislave sa vám spája s pohodou a dobrou náladou?

Lucia Kevická (futbalová freestylistka): Pre mňa sú to určite Dunajské nábrežie, Sad Janka Kráľa, Zoo, ale aj Devín.

Milan Purdeš (spolumajiteľ akadémie akčných športov): Pohoda v meste je dobrý letný obed a zmrzlina v parku, koncert, divadlo, kino. Toto všetko nájdem v Starom Meste a blízkom okolí.

Leo Lendvorský (bežecký a kondičný tréner): S pohodou a dobrou náladou sa mi vždy spája Magio pláž. Funguje počas letných mesiacov, čo je moje najobľúbenejšie obdobie. Páči sa mi atmosféra, ktorou vtedy dýcha Tyršovo nábrežie. Veľmi rád si tam užijem letné kino alebo si po tréningu dám dobrú limonádu.

sportovci-cumil

Viktor Kozúbek (tréner): Myslím, že pohodu cítiť napríklad na Hviezdoslavovom námestí. Vidíte ľudí posedávať na lavičkách, zaľúbených, mladých aj starých, deti pobehujú hore-dole. V lete veľké rady na zmrzlinu a hromady turistov, čo ohmatávajú Čumila. V piatky večer ulice plné podnapitých ľudí. Všade veľa radosti a smiechu.

Marek Kusenda (stand up paddleboarding): Pohoda je všade tam, kde si ju ľudia urobia. Cítiť ju napríklad na Kolibe a Železnej studničke. Všade počúvam, ako dnes deti len sedia doma za tabletmi, ale keď som na týchto miestach, tak sa toho nebojím. Lebo vidím, že rodičia stále chodia s deťmi do prírody púšťať šarkana, opekať, túlať sa lesom či bajkovať. Vidím tam rovnaké miesto a rovnakých ľudí, ako keď som bol dieťa. Len teraz som dospelák. V meste je pre mňa podobné miesto nábrežie pred Eurovea. Tráva a schody a len voľne pohodení ľudia.

Kde sa cítite byť doma a prečo?

Lucia Kevická (futbalová freestylistka): Pre mňa je doma v Dúbravke. Pretože som tam vyrastala, tam najčastejšie trénujem, tam to dobre poznám. Ale páči sa mi aj historické centrum, hrad a výhľad na Bratislavu. Toto je moje rodné mesto a mám ho rada.

sportovci-snp

Samuel Boskovič (cyklista): Keďže som vyrastal v Petržalke, blízko nábrežia Dunaja, miesta z jeho okolia mi najviac evokujú domácu pôdu. V lesoch som strávil veľa času jazdením na bicykli s kamarátmi, alebo som si tadiaľ skracoval každodennú cestu do lodenice pri Karloveskom ramene. To má pre mňa tiež špeciálnu atmosféru. Strávil som tu najkrajšie roky života v lodenici. Teraz sa sem rád vraciam na pivo na lodi, kde sa dá v lete presedieť hodiny pozorovaním kanoistov a kajakárov.

Leo Lendvorský (bežecký a kondičný tréner): Doma sa tu cítim na viacerých miestach. Napríklad kaviarne alebo reštaurácie mi svojim prostredím, kávou alebo jedlom vedia navodiť dobrý a pohodový pocit.

Oliver Vysloužil (boulderista): Domov, to je pre mňa tam, kde trávim najviac času. Vynímajúc prímestské lesy, balvany nad mestom a lezecké centrum, sú to hlavne obľúbené kaviarne a napríklad aj pekárne, kde to vonia čerstvým pečivom a kávou. Mám veľmi rád prechádzky okolo Kuchajdy, nášho vzácneho kúsku prírody, teleportu medzi betónovými plochami.

Tento článok je súčasťou série ankiet, v ktorých sa s ľuďmi z Bratislavy rozprávame o tom, čo majú na hlavnom meste radi, ktoré miesta im zlepšujú deň a čo pre nich vôbec dobrý deň v súvislosti s mestom znamená. Vytvárame si tak obraz o tom, čo v Bratislave funguje a ako na to môžeme nadviazať.


Foto: ©Dominika Behúlová