7 svetových metropol, ktoré zo svojich riek vyťažili maximum

Stáročia boli rieky pre mestá len dopravnými cestami na prepravu tovarov a ľudí a zdrojom zavlažovania. Avšak postupne, ako sa naše vnímanie tokov menilo, začali sme chápať, že voda predstavuje oveľa väčšie bohatstvo. Ak mesto pristúpi k tomuto zdroju zodpovedne, dokáže rieku využiť na zvýšenie kvality života obyvateľov. Pozrite si niekoľko príkladov zo sveta, kde mestá túto úlohu zvládli dokonale.

Zdroj: Wikimedia
Zdroj: Wikimedia

Čoraz viac miest na celom svete si uvedomuje, aký prínos má rieka pre bežný život obyvateľov. Obrovský potenciál vodného elementu bol mnohokrát skrývaný za betónovými múrmi a vnímaný viac ako prekážka v kontinuite priestoru, no v posledných desaťročiach sa trend obracia a rieka je vnímaná skôr ako prvok, ktorý mesto spája, oživuje a dodáva mu dynamiku. Aj preto sa ju metropoly snažia čoraz viac sprístupňovať ľuďom a vytvárať verejné priestory, kde je element prirodzenou súčasťou.

Toto je sedem miest, kde z možností, ktoré rieka ponúka, vyťažili maximum:

1. Lyon, Francúzsko

Nábrežiu rieky Rhôna v minulosti dominoval najmä priemysel. Zmena prišla v roku 2003, keď magistrát mesta Lyon vyhlásil súťaž na vytvorenie nábrežia, ktoré priblíži ľudí k rieke a ponúkne im miesto na stretávanie sa s množstvom aktivít.

Zdroj: Landezine
Nábrežia rieky Rhône v Lyone slúžia ako verejný park od roku 2007. Zdroj: IN SITU

S víťazným návrhom prišiel ateliér In Situ Architectes Paysagistes. Viac ako 5 kilometrov nábrežia, ktoré dovtedy slúžilo na parkovanie alebo ako rýchlostné cesty, sa zmenilo na verejný priestor s terasami, požičovňami bicyklov a miestami na oddych či rybárčenie.

2. Chicago, USA

Rieka Chicago, ktorá tečie cez rovnomenné americké mesto, bola už v 19. storočí natoľko znečistená, že štát Illinois musel vybudovať niekoľko vodných kanálov, aby jej tok odklonil od jazera Michigan a zabránil tak jeho kontaminácii. Trvalo to vyše storočie, no mestu a obyvateľom sa napokon podarilo dostať znečistenie pod kontrolu a spolu s tým pribudli ľudom v okolí vody nové verejné priestory.

Zdroj: Travelover50
Jednotlivé mosty na rieke Chicago vytvárajú samostatné urbanistické “izby”, z ktorých každá má vlastnú funkciu. The Cove napríklad slúži na kajakovanie. Zdroj: Travelover50

Architekti znížili na úseku dlhom 2,5 kilometra nábrežie k úrovni hladiny a mesto rozbehlo viacero aktivít spojených so živlom. Obyvatelia Chicaga si tak môžu v nových nábrežných priestoroch vychutnať divadlo, kajakovanie, vodné skútre, reštaurácie, terasy či dokonca pozorovať v kedysi mŕtvej rieke plávajúce ryby.

3. Praha, Česká republika

Praha zažila v posledných rokoch renesanciu pokiaľ ide o premenu z “mesta pri rieke” na “mesto na rieke”. Prvým veľkým krokom bol rok 2010, kedy odštartovali víkendové farmárske trhy Náplavka na Rašínovom nábreží.

Dnes je Vltava doslova preplnená rôznymi atrakciami na vode. Od výletnej plavby, cez požičiavanie lodí a šlapadiel na Slovanskom ostrove až po kajakovanie na divokej vode v centre vodných športov v časti Troja, Praha v súčasnosti ťaží z rieky maximum.

4. Medellín, Kolumbia

Medellín je neslávne známy vďaka drogovému kartelu narkobaróna Pabla Escobara. Z kedysi najnebezpečnejšieho mesta sveta je dnes aj vďaka inovatívnemu urbanizmu jedno z najpokrokovejších miest v Južnej Amerike.

Zdroj: YouTube
Zdroj: YouTube

Betónové cesty vedené popri rieke boli zapustené hlbšie do zeme a nad nimi pribudol 400-metrov dlhý zelený nábrežný pás (Parques del Rio) s parkmi, námestiami a električkou, ktorý úplne redefinoval prístup ľudí k rieke aj charakter celého mesta.

5. New Westminster, Kanada

Mesto New Westminster sa posledných 20 rokov venovalo realizácii vízie prepojenia riek Fraser a Brunette prostredníctvom kontinuálneho nábrežia a verejných priestorov, ktoré obyvateľom slúžia celoročne. Jedným z príkladov je Pier Park, ktorý je z polovice postavený na rieke.

Srdcom parku je kostra zo zrekonštruovaných drevených trámov - pozostatok bývalej tržnice Lytton Square Market, kde sa pravidelne konajú verejné akcie. Zdroj: CSLASrdcom parku je kostra zo zrekonštruovaných drevených trámov - pozostatok bývalej tržnice Lytton Square Market, kde sa pravidelne konajú verejné akcie. Zdroj: CSLA
Srdcom parku je kostra zo zrekonštruovaných drevených trámov – pozostatok bývalej tržnice Lytton Square Market, kde sa pravidelne konajú verejné akcie. Zdroj: CSLA

Vodná terasa, ktorá sa ťahá na úrovni rieky vďaka výsadbe špecifických druhov rastlín vytvára prechodný domov pre ryby, vtáctvo, hmyz a ďalšie živočíšne druhy.

6. Madrid, Španielsko

Mesto Madrid sa v roku 2006 pustilo do ambiciózneho projektu. Aby vrátilo rieku obyvateľom, mesto dalo vykopať 43 kilometrovú sieť tunelov a vytvoriť nad nimi park Madrid Río. Ten sa po piatich rokoch práce napokon podarilo otvoriť pre verejnosť. Park pozostáva zo šiestich kilometrov dlhého pásu zelene a pešej zóny popri rieke Manzanares.

Zdroj: CSLA
Zdroj: Esademic

Najkrajšia časť parku Madrid Río je Salón de Pinos, lineárna zelená plocha, kde bolo zasadených 8 000 borovíc. Tie sú podopreté červenými kolmi vyrobenými na zakázku, ktoré symbolizujú býčie rohy. Staré mosty cez rieku sa dočkali opravy a zároveň bol vybudovaný nový most pre peších, Puentes Cascara, z ktorého sa chodcom ponúka očarujúci výhľad na okolie.

7. Pittsburgh, USA

Pittsburgh je známy tým, že mestom pretekajú až tri rieky: Allegheny, Monongahela a Ohio. Po tom, ako miestny ocieliarsky priemysel zaznamenal v 80. rokoch radikálny úpadok, ostali po ňom opustené prístavy, priemyselné haly, veľkoobchodné sklady, zanedbané cesty a značne kontaminovaná voda a pôda. Od roku 2000 sa však podarilo zrevitalizovať až 80 percent plochy týchto areálov.

Celková investícia do rozvoja predstavuje dokopy až 4 miliardy dolárov a vďaka nej sa vytvorilo 20 kilometrov nábrežných parkov, chodníkov a verejných priestorov so športoviskami, ihriskami, a rôznymi kultúrnymi a verejnými inštitúciami.

Týchto 7 miest je len pár príkladov toho, ako efektívne sa dá v mestskom kontexte využiť riečny tok. Trend funkčných verejných priestorov na nábrežiach riek sa neustále prehlbuje a architekti hľadajú stále nové cesty, ako maximálne využiť potenciál rieky. Tieto mestá boli koniec-koncov založené na svojich miestach práve vďaka riekam – a hoci ich možno dnes nevyužívame na rovnaké účely ako kedysi, svoj význam si stále zachovávajú.