Aj Dunaj má svoje pieskové pláže

Stavať hrad z piesku a byť pri Dunaji? Alebo naháňať s notebookom produktivitu namiesto kancelárie na lehátku pri Dunaji? Možno budete prekvapení, ale je to realita.

¨Beach Donau
Posedenie na Donaukanal Beach, Zdroj: Flickr, Autor: Martin Malina

Pre príklad dokonalých mestských pláží stačí ísť kúsok za slovenské hranice. Rakúsko sa k Dunaju a k okoliu chovalo ostatné roky s úctou a výsledkom nie sú len mnohé cyklotrasy a prírodné rezervácie pozdĺž rieky, ale tiež mestské pláže.

Pláže, ktoré svoje poslanie oddychu, športu, pracovného relaxu a prírody v urbanizovanom mestskom prostredí plnia dokonale.

Poďme sa za príkladom pozrieť napríklad do Viedne.

Plážový bar Herrmann uprostred Viedne, Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Minestrone

Ak hovoríme o pieskovej pláži, kde nie je nezvyčajné stretnúť ľudí v pracovnej dobe oddychovať, čerpať inšpiráciu, alebo jednoducho pracovať s notebookom na kolenách, namierme Google Maps povedzme na miesto zvané Strandbar Herrmann.

Plážový bar, súčasťou ktorého je piesková pláže v obkolesení historických budov, kancelárií a obytných blokov. Napriek tomu pôsobí útulne a ľudia sem chodia radi pri akejkoľvek príležitosti, ktorá súvisí s príjemnou atmosférou a vodou.

Či už je to obedňajšia siesta, miesto na večernú párty, svadbu, sledovanie športových prenosov, hranie plážového volejbalu, alebo pracovné posedenie s nohami v Dunaji.

Nie je to však jediné miesto, kde sa vo Viedni dajú namočiť nohy do Dunaja a zároveň byť v dostupnosti urbanizovaného centra. Viedeň je takýchto lokalít plná.

Starý Dunaj láka najmä športom – kúpanie, surfovanie, plachtenie. Alebo výletmi na motorových ľoďkách s piknikovým košíkom na jednu z priľahlých pláží.

Dunajský ostrov je 21 kilometrov dlhý a priemerne sto metrov široký ostrov uprostred Dunaja, kde sa nielenže koná známy hudobný festival, ale počas roka je k dispozícii viacero pláží.

Silent concert na Starom Dunaji, Zdroj: Flickr, Autor: Gego2605

Spolu majú až 42 kilometrov. Ich využitie je rôzne – od rodinných, prispôsobených na oddych s deťmi, cez športové, až po odľahlé nuda pláže s bezplatným vstupom.

Dunajský kanál je zas známy reštauráciami a barmi pozdĺž toku.

Kedysi existovalo aj v slovenskej časti Dunaja viacero pláži, mnohé z nich však už dnes neexistujú, alebo sú neudržiavané. Hlavné mesto má v podstate jedinú pieskovú pláž Magio pláž, ktorá funguje len počas leta.

Dunajský ostrov (Donauinsel) a Dunajský kanál (Donaukanal)
Letecký pohľad na Dunajský ostrov a Dunajský kanál, Zdroj: Flickr, Autor: Josef Hofer

V hlavnom toku Dunaja sa totiž kúpe len veľmi ťažko. Intenzívna regulácia síce chráni mestá v jeho povodí pred záplavami, ale zároveň sa zvýšila rýchlosť aj množstvo vody v rieke. Preto na rekreačné účely sa musia brehy nanovo upraviť, alebo sa využívajú zátoky a bočné dunajské ramená.

Máte fotografie z fungujúcich pláži pozdĺž Dunaja či už na Slovensku alebo v zahraničí? Podeľte sa o ne spolu so skúsenosťami v komentároch na Facebooku Nového Lida.