Chcete dobré mesto? Pozerajte na bežných ľudí

Na otázku ako naplánovať mesto tak, aby sa v ňom ľuďom žilo a pracovalo dobre, hľadajú odpoveď urbanisti, architekti aj filozofi. Jane Jacobsová (1916 – 2006) bola americká spisovateľka, ktorá sa preslávila najmä knihami o urbanizme amerických miest.

Jane Jacobsová, Zdroj: Wikipedia

Jej nasledovníci zhrnuli desať najdôležitejších zásad, ktoré sú kľúčom k vytvoreniu funkčného a pekného mesta.

1. Prehľadné ulice

Mesto tvoria chodci a ak sa majú cítiť dobre, musia sa cítiť bezpečne. Priestory pre chodcov a dohľad nad tým, aby spĺňali svoju funkciu, sú pre mesto základom.

2. Spoločenstvo

Čo vytvorí z obyvateľov štvrte komunitu? Postupne budované vzťahy založené na každodenných aktivitách a vzájomnej interakcii. Okrem toho, že tým ľudia získavajú k sebe dôveru, sú tiež základom pre odolnosť komunity v turbulentných časoch.

3. Diverzita

Rozumné mestské plánovanie dbá na to, aby v meste fungovala pestrá zmes budov a ich funkcií. Zmes obytných priestorov, pracovísk a obchodov zabezpečí, že ľudia budú veľa času tráviť na ulici a mesto bude žiť v ktorúkoľvek hodinu.

Staršie a ošarpané budovy tiež netreba likvidovať – sú východiskom pre začínajúcich podnikateľov alebo projekty, ktoré si nedávajú za prioritu zisk. Malé obytné bloky vytvoria hustejšiu sieť ulíc, čo zas vyústi do väčších možností pre drobných obchodníkov a ich podniky.

A aby to všetko fungovalo, musí byť v meste vysoká hustota ľudí – potom budú ulice žiť a obchody budú mať z čoho žiť.

4. Najskôr funkcia, potom forma

To, ako obyvatelia používajú mesto, je to najdôležitejšie. Technológie a štýly sú len trendy, ktoré prichádzajú a odchádzajú. Najdôležitejšie je, aby ľudia mali v meste to, čo hľadajú, a aby mesto fungovalo ako celok.

5. Lokálna ekonomika

Ekonomický rast štátu aj sveta je závislý na tom, aké možnosti poskytuje mestské prostredie podnikateľom a ako im dokáže pomôcť. Je to stabilnejšie riešenie ako spoliehať sa na import.

Jane Jacobsová pred svojím domom v Toronte v roku 1968 (© Frank Lennon)

6. Inovácie

Začínajú tam, kde treba niečo zlepšiť. Čím väčšia diverzita existuje, tým viac nápadov a vylepšení do mesta prichádza.

7. Veľa drobných plánov

A ako dosiahnuť tú diverzitu? Tak, že mesto umožní bežným ľuďom realizovať svoje drobné plány. Individuálne, ale s pomocou spoločenstva.

8. Priebežné peniaze

Súvisí s drobnými plánmi z predchádzajúceho bodu. Ak sa majú ľudia realizovať, potrebujú priebežné menšie financovanie, nie pohybovať sa len v extrémnych protikladoch – buď mať možnosť získať veľké peniaze alebo nič.

Malé podnikanie a malé ciele chcú neustále toky menších súm peňazí, ktoré sú k dispozícii neustále.

9. Mestský ekosystém

Všetko súvisí so všetkým. Mesto nie je štatistika masy. Mesto je komplexný mechanizmus, ktorý sa riadi rovnakou dynamikou ako ekosystémy. Poznať a vybudovať ho sa dá len vďaka pozorovaniu a zmene zdola hore.

10. Obyvatelia

Mesto musí vychádzať v ústrety najmä bežným ľuďom. Žiadne vedecké princípy nefungujú, pokiaľ pri návrhu mesta chýba pozorovanie jeho života, záujmov a možností bežných obyvateľov. Všetko ostatné je nadstavba.

Text bol spracovaný podľa materiálu Ten Big Ideas of Jane Jacobs (Desať veľkých ideí Jane Jacobsovej). Viac informácií nájdete na JanesWalk.org.

Pridaj komentár