Ako dobrý dizajn môže zmeniť mesto

Dizajn u väčšiny ľudí asociuje umelecké stvárnenie nejakého nápadu. Ale dizajn a lepšie fungujúce mesto? Ako to ide dokopy? Príkladom môžu byť napríklad Helsinki.

Helsinki design driven city
Rebranding Helsínk v roku 2012 dostalo na starosť fínske dizajnérske štúdio Kokoro & Moi.

Fínske Helsinki sú prototyp výborne fungujúceho a zároveň slobodného a uvoľneného európskeho mesta. Okrem iného je to aj preto, že dávajú na celomestskej úrovni mimoriadny dôraz na dizajn. Najmä od roku 2012, keď sa stali svetovým mestom dizajnu (World Design Capital).

Helsinki sú skvelé mesto pri vode, more nie je studené, okolie tvoria ostrovy, lesy a jazerá, ľudia trávia veľa času vonku. Umožnuje im to životný štýl od nepamäti spojený s prírodou. Fíni prírodu milujú, majú chaty pri mori a jazerách a sauny na každom kroku.

Nie je to tak dávno, kedy pozícia Fínska nebola jednoduchá a zďaleka nešlo o vyspelú krajinu. Investovali však veľa do vzdelania a to je jeden z dôvodov, prečo sa krajine na periférii darí držať si vysokú životnú úroveň.

Helsinki, ale aj celé Fínsko sa vedome rozhodlo, že si chce dlhodobo budovať dobré meno v oblasti dizajnu. Tento status má dodnes a viaceré špičkové dizajnérske štúdiá sídlia v Helsinkách.

Helsinki workshopy
Obyvatelia mesta sa zapájali do workshopov a mohli prispieť k návrhu vizuálnej identity pre World Design Capital 2012 Helsinki

Dizajn nie je len logo

Mesto sa v roku 2012, keď sa malo stať svetovým mestom dizajnu rozhodlo, že urobí rebranding, čo však neznamená, že zmenilo len logo a počas veľkej šou ho predstavilo. Kampaň malo na starosti dizajnérske štúdio Kokoro & Moi.

Zadefinovalo spolu s mestom nosné témy Helsínk a zorganizovalo sériu workshopov, do ktorých sa mohli zapojiť všetci obyvatelia.

Dizajnéri vzápätí spracovali výstupy workshopov do vizuálnej identity, ktorú si obyvatelia veľmi ľahko osvojili, sami ju používali a tento branding bol prítomný doslova na každom kroku. Od značenia ulíc až po symboly označujúce budovy v prerábke.

Helsinki ale nezostali len pri vizuálnej stránke. To, čo je na celom príbehu zaujímavé, sú procesy, na ktorých Helsinki stavajú dodnes.

Ide o základné princípy dizajnového myslenia (Design Thinking), ktoré po aplikovaní v praxi, dokážu mestám pomôcť presnejšie cieliť kampane a efektívnejšie nastavovať služby, čo v konečnom dôsledku eliminuje trecie plochy medzi obyvateľmi a úradníkmi. Výsledkom sú šťastnejší obyvatelia a mesto, ktoré funguje.

Foto: Design Driven City

Ako zmeniť stravovanie

Jedným z príkladov dizajnového myslenia je školské stravovanie, ktoré dizajnéri z Kokoro & Moi riešili. V prvom rade sa pozreli, kadiaľ deti chodia do jedálne, čo tam robia, ako sa pohybujú, ako sa stravujú, kam idú odtiaľ.

Zadefinovali si základné problémy, ktoré potom spoločne so žiakmi riešili. Podobné, ako na celomestskej úrovni, keď Helsinki zapojili obyvateľov do riešenia problémov, dizajnéri zapojili deti.

Ich návrhy potom aplikovali v praxi a nasledovala fáza testovania. Počas nej deti dostali nielen vizuálne vylepšenú jedáleň (žiadne drahé riešenia), ale tiež inak usporiadané priestory jedálne a jasne značené trasy, kadiaľ sa k jedlu dostať.

Premenou prešla aj školská strava, hoci tá má vo Fínsku dlhodobo dobrú reputáciu, aj tam sa našli muchy, ktoré bolo potrebné vychytať. Tiež s pomocou detí a tiež zapojením dizajnového myslenia.

To je napokon jedna z jeho základných čŕt – identifikovať problémy a potom aktívne pozývať a zapájať tých, ktorých sa funkčné riešenie bude týkať.

Pridaj komentár