V meste musí byť najmä sranda

Krásne, čisté, pekné, bezpečné. Parametre na mesto ideálne pre život? Ale... kde je sranda? Tá sa do rebríčkov hodnotiacich kvalitu života nedostáva, pretože je ju ťažko zmerať. Teda, ak ju nemeráme ziskami barov a počtom návštevníkov diskoték. Ale sú aj iné spôsoby, ako zistiť, či je v meste sranda a žije sa v ňom dobre.

Nie je to striktné dodržiavanie pravidiel, čo robí zábavné mesto zábavným. Skôr flexibilita a akceptácia rôznorodosti. Mnohé developerské projekty práve tomuto miešaniu ľudí z rôznych sociálnych vrstiev a architektúry z odlišných období v mnohých stupňoch “rozkladu” a opotrebovanosti nerozumejú, preto sa im málokedy podarí vytvoriť živú štvrť. Trpí tým potom rovnako verejný priestor ako samotný biznis, kvôli ktorému do projektov investujú.

Príkladom sú mestá, ktoré majú radi ľudia z celého sveta – Barcelona, New York, Paríž, Berlín, Budapešť, Belehrad, Hongkong. Majú prvky, ktoré sú možno pri jednotlivom pomenúvaní šokujúce, ale ako celok robia metropolu živým a veselým miestom.

Blázni a hlučné deti

Dynamické a veselé mesto charakterizuje prítomnosť ľudí rôznych sociálnych skupín. Bohatých aj chudobných. Mladých aj starých. Chuligánov aj serióznych obchodníkov. Prítomnosť podivínov, excentrických ľudí a bláznov v dobrom zmysle slova. Deti, ktoré môžu byť hlučné, robia mesto múdrym miestom.

Na bicykli hocikde

Bicyklovanie po vyznačených miestach je síce bezpečné, ale voľné pohybovanie sa po chodníkoch aj mimo vytýčených trás je žiadané. Všeobecne voľnejšie rešpektovanie bezpečnostných pravidiel ľudia radi privítajú a preto sa budú lepšie cítiť v Barcelone ako v Londýne prešpikovanom bezpečnostnými kamerami.

Nech je sranda

Nočný život na uliciach. Kto navštívil povedzme Dublin a presúval sa z pubu do pubu, videl obchodníkov v sakách aj pouličných “týpkov”, ako živo diskutujú na preplnených uliciach v centre európskej metropoly. A každý tam bol zrazu doma.

Prítomnosť street artu

Prítomnosť ošarpaných budov, voľných medzipriestorov medzi budovami, mix starého a nového umožnuje rôzne typy využitia priestorov. Táto rôznorodosť pritiahne odlišné sociálne vrstvy.

Popolníky kade-tade

Rozumné umiestnenie popolníkov na verejnosti privítajú všetci. Fajčiari nebudú diskriminovaní, no zároveň nie sú nútení improvizovať pre nedostatok “fajčiarskej” infraštruktúry a odhadzovať špaky kade-tade.

Pohyb a voľnosť

Priestory pre nečakané mestské intervencie či otvorené priestory pre rôznorodé športové aktivity pritiahnu do mesta aj tých, ktorí by sa inak obzerali po vidieku.

Táto ambivalentnosť a nedokonalosť dáva mestám chuť a čaro.

Čo by ste v meste privítali vy?

Pridaj komentár