Pláž priamo v meste? Aj to sa dá

Vzťah ľudí k riekam je neodškriepiteľný. Sú prirodzenými ochrannými bariérami, dopravnými tepnami, v minulosti aj významnými zdrojmi vody a potravy. Osudy riek a ich nábreží sa ale menia. Našťastie.

Mestská pláž na Seine, Zdroj: Flickr, jean-louis Zimmermann

Ešte to nie je tak dávno, čo rieky slúžili zväčša ako odpadkový kôš priemyselnej výroby. V súčasnosti však mestá začínajú chápať, že ľudia k riekam stále patria, a že aj malá čistá pláž dokáže vytvoriť prímorskú atmosféru uprostred metropol ďaleko od mora.

To, čo mala kedysi aj Bratislava na petržalskom brehu Dunaja – Lido, má mnoho iných európskych miest. V okolí riek pretekajúcich cez mesto, vznikajú moderné mestské pláže, ktoré ľudia denno-denne využívajú.

Pozrite sa spolu s nami na symbiózu človeka a rieky v niekoľkých európskych veľkomestách. Majú pláž priamo v centre mesta a prírodu na dosah.

Paríž

Paris Plages
Zdroj: Shutterstock

Paris-Plages sú umelo vytvorené dočasné pláže počas leta pozdĺž rieky Seiny priamo v centre Paríža.

Každoročne v júli a v auguste sa cesty na brehu rieky uzavrú a ľudia sa tak môžu nerušene prechádzať, oddychovať alebo športovať na piesočných plážach s palmami.

Aj napriek tomu, že kúpanie v Seine nie je dovolené rovnako ako aj opaľovanie sa hore bez, pláže sa tešia veľkému úspechu.

Varšava

Mestská pláž Varšava
Zdroj: Shutterstock

Varšava je mesto rozdelené na dve časti riekou Visla, ktorá bola odjakživa jeho životodárnou silou. Bola cestou k vývozu obilia a sleďov, dovozu vína a korenia a zdrojom jeseterov a lososov.

Aj keď sa jej ekonomická úloha v priebehu rokov výrazne oslabila, zostala centrom trávenia voľného času s množstvom pláží, ktoré slúžia na oddych a zábavu.

Vzťah rieky a mesta sa v 20. storočí zmenil – dve vojny, ťažký spracovateľský priemysel, politická transformácia…

Varšava sa otočila chrbtom k svojej rieke. Vtedy len málokto povedal, že na začiatku 21. storočia sa brehy Visly z územia nikoho zmenia na najnavštevovanejšie miesta počas letných horúčav. Pieskové pláže, hudba, občerstvenie vrátili ľudí späť k rieke.

Nový sad

Mestská pláž v Novom Sade
Zdroj: Nick Savchenko

Srbsko síce nemá pobrežie, ale má svoju časť Dunaja. Pieskové pláže, príjemná voda na kúpanie, množstvo reštaurácií a športových areálov, miesto na hranie pre deti. Leto si užijú aj tí, ktorí sa k moru nedostanú.

Kyjev

Trukhaniv ostriv
Zdroj: Островский Александр, Киев

Trukhaniv ostriv je ostrov ležiaci na rieke Dneper naproti historickej časti mesta Kyjev. Má rozlohu 4,5 km2. Až do roku 1957, kým nepostavili most pre peších, sa dalo na ostrov dostať iba loďou.

Nájdete tu množstvo kaviarní, reštaurácií, športové komplexy a jednu z najväčších a najčistejších mestských pláží.

Viedeň

Zdroj: Flickr, Trupalo.com

Pre príklad dokonalých mestských pláží stačí ísť kúsok za slovenské hranice.

Rakúsko sa k Dunaju a k okoliu správalo ostatné roky s úctou a výsledkom nie sú len mnohé cyklotrasy a prírodné rezervácie pozdĺž rieky, ale tiež mestské pláže.

Pláže vo Viedni, ktoré svoje poslanie oddychu, športu, pracovného relaxu a prírody v urbanizovanom mestskom prostredí plnia dokonale.

Bratislava má tiež potenciál vytvoriť si modernú mestskú pláž, ktorá by vytvorila bližší vzťah ľudí k rieke. Nábrežia, ktoré teraz zívajú prázdnotou, môžu v lete ožiť ležérnym, takmer prímorským ruchom.