Predstavte si toto na vašej ulici

Sú tam veci z Bagdadu, ale nie je to Irak. Je tam fontána z Maroka, ale nie je to v tejto severoafrickej krajine. Sú tam palmy z trópov, ale je to na severe. Kde to je?

Superkilen Kodaň
Červené námestie je moderný priestor pre mestský život, kam obyvatelia Kodane chodia za športom, kultúrou a relaxom. Zdroj: Superflex

Superflex je dánska umelecká skupina, ktorá hľadá riešenia problémov rôznych výziev. Od urbanistických projektov, cez architektúru až po alternatívnu energiu. Do svojej tvorby zapája čo najviac miestnych obyvateľov.

Tieto informácie je dôležité poznať, ak chceme hovoriť o kodanskom projekte Superkilen. Ide o tri námestia – červené, čierne a zelené. Doslovne. Stojí za nimi práve skupina Superflex v spolupráci s mestskými urbanistami.

 

Čierne námestie, Superkilen, Kodaň
Obľúbená detská preliezka “chobotnička” z Japonska, Zdroj: Superflex

Nech ľudia začnú spolu hovoriť

Odpoveď na otázku z úvodu textu je práve Superkilen. Miesto v dánskej metropole, na začiatku ktorého bola požiadavka upraviť lokalitu tak, aby čo najviac pozývala obyvateľov rôznych národností tráviť čas spolu.

Lenže ako spojiť prisťahovalcov z Ruska s tými z Maroka? A Pakistancov so Švédmi?

Umelci to urobili spôsobom, ktorý pri letmom popise vytvorí dojem cirkusu, gýču a neporiadku – zobrali artefakty typické pre mestské prostredie zo všetkých národností, ktoré v Kodani žijú.

Fontánu z Maroka, piknikové stoly z Arménska, lavičky z Brazílie, húpačky z Iraku, chobotnicu-detskú preliezku z Japonska. A k tomu neónové nápisy zo známych metropol. Spolu viac než sto predmetov a rastlín z celého sveta.

Červené námestie, Superkilen, Kodaň
Letecký pohľad na Červené námestie v Kodani, Zdroj: Superflex

Námestia na šport aj grilovačku

Priestor, v ktorom ich umiestnili, rozdelili na tri časti – červené námestie, čierne námestie a zelené námestie. Všetky tri miesta sú presne v tej farbe, ktorú majú v názve.

Červené námestie sa “rozlieva” z budovy na jednom konci, ktorej fasáda je tiež natretá načerveno a pokračuje červenými, oranžovými a ružovými odtieňmi na celej ploche. Je určené pre moderný život a oddych.

Čierne námestie je klasickým námestím s fontánou uprostred a s verejnými grilmi, ktoré pozýva obyvateľov von urobiť si vlastné jedlo a prizvať ostatných. Zelené námestie s vegetáciou má priestory na piknik, šport a venčenie psov.

Celý projekt Superkilen sa rozkladá na ploche 30 tisíc štvorcových metrov. Čierne námestie s bielymi líniami kopírujúcimi topografiu priestoru sa stalo symbolom projektu, hoci úplnou náhodou.

Čierne námestie, Superkilen, Kodaň
Biele línie na Čiernom námestí kopírujú topografiu tohto priestoru, Zdroj: Superflex

O urbanistickom projekte z Dánska sa začalo hovoriť po celom svete po tom, čo námestie odfotil iPhonom návštevník, ktorý snímku zavesil na Flickr, kde získala veľa pozitívnych reakcií. Fotku si všimli ľudia z Apple a vybrali ju do Apple World Gallery – prezentácie snímok, ktoré potom umiestnili na bilbordoch v 70 mestách v 24 krajinách.

Ale nielen takýmito náhodami sa preslávil tento netradičný urbanistický projekt, ktorý dokázal primäť dovtedy roztrieštené skupiny obyvateľov tráviť čas spoločnými aktivitami a spolu komunikovať.

Tvorcovia Superkilen získali ocenenie od Amerického inštitútu architektov, Cenu EÚ za modernú architektúru a v súťaži Dizajn roka, ktorú vyhlasuje Dizajnové múzeum v Londýne sa dostali na shortlist.

Pridaj komentár