Unikát Valencie: Záhrady, ktoré sa zrodili z povodne

Keď rieka Túria znovu zaplavila veľkú časť Valencie, španielska vláda sa rozhodla pre radikálny krok. Odklonili rieku za mesto a vo vyschnutom koryte vzniklo niečo, kvôli čomu dnes do tretieho najväčšieho španielskeho mesta cestujú turisti z celého sveta.

Pôvodné koryto odklonenej rieky Turia sa premenilo na multifunkčný park s názvom Jardín del Turia, Zdroj: Flickr

A nielen návštevníci sa vo Valencii cítia dobre. Mesto je jedným z najpríjemnejších miest pre život na svete. Okrem toho, že leží v subtropickom stredomorskom pásme a nachádza sa pri mori, je stelesnením oázy uprostred suchej a vyprahnutej krajiny.

Toto 800-tisícové mesto ponúka množstvo kvalít – nádherné historické centrum, neorenesančné, secesné a artdeco bulváry z prelomu 19. a 20. storočia, mramorové chodníky, ovocné stromy, parky, nočný život do ranných hodín, množstvo reštaurácií, trhy, pláže. Vďaka veľkým španielskym univerzitám je študentským mestom, ktoré neustále pulzuje.

Okrem toho má aj jeden unikát, ktorý vznikol vo vyschnutom koryte rieky.

Valencia záhrady
Niekoľko kilometrové záhrady vo Valencii, Zdroj: Flickr

Začalo to veľkou vodou

Keď sa 14. októbra 1957 prihnali do Valencie prívalové dažde, ktoré už dva dni predtým sužovali iné mestá v oblasti, rieka Túria sa vyliala z koryta. Do historického mesta, ktorého základy položili Rimania v roku 138 pred Kristom, sa vyvalilo 300 miliónov kubických metrov vody.

Niektoré ulice boli päť metrov pod vodou a celé mesto zostalo na niekoľko dní bez pitnej vody a elektriny. Voda ťažko poškodila mnohé stavby a mosty a 81 ľudí na následky povodní zomrelo.

Hoci Valencia mala s povodňami skúsenosti už predtým, táto ničivá udalosť viedla k odkloneniu koryta rieky mimo mesta. Staré koryto zrazu poskytlo kilometre voľného priestoru, kde urbanisti a architekti vytvorili unikátny, 9 kilometrov dlhý pás záhrad známych ako Turia Gardens.

Súčasťou verejného priestoru sú aj športoviská a detské ihriská, Zdroj: Flickr

Dokonalý verejný priestor so športoviskami, detskými ihriskami, aj kultúrnymi a vzdelávacími aktivitami. Park láka bežcov, cyklistov, milovníkov prírody aj segwayov, ktoré si spolu s bicyklami na mieste môžte požičať.

Záhrady vo vyschnutom koryte rieky spojili mesto

Koryto rieky, ktoré dovtedy mesto rozdeľovalo, teraz oba brehy spája. V záhradách sa nachádza veľké množstvo športovísk, hájov, záhrad, jazierok, fontán a ihrísk.

Jedno z detských ihrísk sa napríklad nazýva Gulliver a láka deti šplhať sa po prstoch, vlasoch a nohách 70-metrového obra. V záhradách sa nachádzajú významné kultúrne inštitúcie vrátane Opery, Múzea techniky a Oceánie.

Budova opery a kultúrne centrum Palau de les Arts Reina Sofia, Zdroj: Flickr

Park ide naprieč celým mestom a má úžasné čaro. Síce nie je stopercentne bezpečným miestom, ale ide o slobodný priestor.

Valencia, ako mesto s pretransformovaným korytom rieky, je dobrým príkladom toho, že k tomu, aby sme získali novú kvalitu, musíme občas siahnuť k radikálnemu riešeniu. V prípade tohoto projektu išlo o mestský zásah, ktorého primárnym cieľom bolo zlepšenie kvality života a atraktivity mesta.

Pridaj komentár