Biela noc: Nové Lido s Euroveou spojí svetelná lávka

Na mieste budúceho pešieho mosta bude počas Bielej noci svetelná inštalácia Vlnka.

VLNKA_Bernar_Pisek

Biela noc je prestížny medzinárodný umelecký projekt, ktorý má za úlohu priblížiť širokej verejnosti súčasné formy umenia ako aj netradičné, nepoznané a významné miesta európskych metropol.

Okrem miest ako Paríž, New York, Toronto, Rím, Tel Aviv, Madrid, Brusel, Amsterdam či Petrohrad každý rok na jeseň počas noci rozsvieti súčasnými umeleckými objektmi aj Bratislavu. Jednu zaujímajú inštaláciu nájdete tentokrát aj na Novom Lide. Priestor medzi Euroveou a Lidom spojí svetelná “lávka” s názvom Vlnka, ktorá sa stane súčasťou vodnej trasy, ktorá tento rok pribudla do mapy lokalít festivalu.

Dielo nájdete v sobotu večer siedmeho októbra na mieste, kde je v budúcnosti medzi Euroveou a Novým Lidom navrhovaný peší most.

nove lido plaz

Interaktívny svetelný most ponad Dunaj bude mať na brehu umiestnený zväzok laserov reagujúci na dotyk ruky. Každý návštevník tak môže Vlnku rozhýbať.

„Najmenším dotykom sa projekcia rozvlní a jej kmitavý pohyb vám ukáže jednu z fyzikálnych zákonitostí struny. Išlo nám o simuláciu reality ešte neexistujúceho pešieho mosta a virtuálnej struny, ktorá sa hýbe v priestore,” priblížil dielo jeden z jeho autorov, Braňo Bernár.

Dielo Vlnka je symbolom chystaného mosta, ale aj odkazom na majáky a iné svetelné navigácie na vode. Biela noc je však aj priestorom pre radosť z hry a dva brehy rieky tak spojí roztancovaná svetelná Vlnka.

Viac informácií o podujatí nájdete na stránke Bielej noci.