Čašník Jakub: Chcem priestor pre najbežnejších ľudí so základným platom

Jakub Kristín pracuje ako čašník v Starom Meste, v Bratislave sa narodil. Urbanistovi a architektovi Igorovi Markovi pri prechádzkach po Novom Lide porozprával, čo by tam v budúcnosti rád videl a čo mu v Bratislave chýba z pohľadu bežného človeka.

Jakub Kristín

„Som Petržalčan a v Bratislave bývam preto, lebo som sa tu narodil. Pracujem ale v Starom Meste. Čo mne osobne vadí, respektíve mi chýba, sú verejné toalety. Ak aj sú, sú v zlom stave, prípadne zle označené a ľudia ich nevedia nájsť. Ďalšou vecou sú chýbajúce informácie, navigačné tabule. Ako sa dostať na hrad, aké pamiatky Staré Mesto ponúka, čo sa kde nachádza. Prípadne, ak by sme túto vec mali rozobrať viac, verejná WiFi by tomu rozhodne pomohla.

Možnosť pripojiť sa na sieť priamo na ulici, nájsť si aplikáciu, ktorá by človeku ukázala, kde sa práve nachádza a aké má možnosti čo sa pamiatok, umenia či kultúry týka, by uľahčila život aj nám čašníkom. Denno-denne sa stretávame s turistami, ktorí sa nás pýtajú, ako sa dostanú napríklad na hrad. Chýba mi aj lepšia prepojenosť hlavnej stanice a autobusovej stanice.”

Jakub Kristín

Ikonické miesta a priestor, kde netreba míňať peniaze

“Ja osobne mám rád miesto v Petržalke, kde žijem – blízko Draždiaku. Je tam pokoj, prijateľné ceny, aj čo sa týka stravovania, môžem sa ísť okúpať k vode, mám tu tenisové kurty a nie je to ďaleko od centra mesta.

V rámci kultúry je tam DK Lúky, hoci, predtým to tam žilo viac, bývali tam koncerty. Túto oblasť by som v Petržalke určite vylepšil. Spomínam si ešte na verejné pódia, menšie amfiteátre, no ani tie tu nefungujú, čo je veľká škoda.”

Jakub Kristín

“Na toto miesto by ma prilákal park, kde sa človek môže uvoľniť, priniesť si deku, Ľahnúť  si do trávy alebo zahrať frisbee. A čím väčší park, tým lepšie. A hlavne časovo a priestorovo neobmedzený.

No a lunapark, ktorý tu kedysi bol, a už tu nie je. V minulosti boli práve lunapark a Propeler miestami, kam ľudia chodili. Vytvorili si k tomu vzťah. Bol to taký nenútený priestor, neohraničený, veľmi slobodný a svoju úlohu zohralo svoje aj to, že sa tu stretávali priatelia, prechádzali sa tu rodinky, najesť sa mohli v lacných bufetoch.

Ceny boli ľudové, pre nás bežných Bratislavčanov. Magio pláž je pre inú vrstvu. Nechcem premýšľať nad tým, či si raz za mesiac môžem finančne dovoliť ísť napríklad zahádzať frisbee do parku, nechcem chodiť do nóbl parčíku. Chcem priestor pre najbežnejších ľudí so základným platom.”

Jakub Kristín

Športoviská a atrakcie

“A určite by ma prilákali športoviská, napríklad tenisové kurty. No a k Dunaju, alebo lepšie povedané k vode, patrí určite plážový volejbal.

Bol som napríklad v Liverpoole, kde už je síce more, ale zaujali ma tam lodné múzeá a rovnako aj loď na kolesách, ktorou sme mali možnosť spraviť si okružnú jazdu. Veľmi mi to pripomenulo práve Petržalku, pretože aj tu sme vychádzali z obytnej časti, prešli morom a vošli do centra. Bolo to zároveň auto aj loď.”

 

Obuv dodala slovenská značka Novesta

www.novesta.sk