Dobrá štvrť vás núti chodiť peši

Kvalitne navrhnuté mesto je to, ktoré vás nepresviedča, aby ste išli peši, ale v ktorom vás použiť auto jednoducho nenapadne. Otvorenosť mesta ku chodcom sa dá dokonca zmerať.

Ešte dve generácie dozadu by naši predkovia nazvali snahu merať možnosti chodenia v meste panským huncútstvom. Dnešní mestskí automobilisti zase prekrútia očami a povedia si, ďalšia hipsterčina. Pravda je však niekde inde.

Ľudia odpradávna chodili peši. Zmenilo sa to až po druhej svetovej vojne, keď pribudlo toľko áut a ľudí, že sa mestá začali prispôsobovať autám.

Prišlo aj na chodcov, pre ktorých sa peší pohyb po meste stal pomalým, nevábnym spôsobom presunu.

Čo znamená pojem “walkabilita”

Keď sa však v mestskom plánovaní začalo prihliadať viac na ľudí a do popredia sa dostal prístup placemakingu – tvorenia miest tak, aby zohľadňovali ľudí, nie budovy a autá – vznikol aj pojem walkability. Vo voľnom preklade znamená “možnosť chodiť”.

Ide o jeden zo základných prístupov, ktoré používajú urbanisti aj pri formovaní ideí, ako by mala vyzerať nová štvrť Bratislavy Nové Lido.

Nejde len o budovanie chodníkov. Mesto je otvorené chodcom vtedy, ak kombinácia rôznych faktorov spôsobí, že obyvateľ či návštevník mesta sa jednoducho ísť peši rozhodne. Pretože sa mu to páči.

Čo ovplyvňuje walkabilitu

  • Základom sú samozrejme trasy, ktoré sú súvislé, spájajú všetky miesta štvrte bez toho, aby chodec musel často prekračovať cestu, alebo sa vyhýbať prekážkam.
  • Chodníky a chodecké koridory su lemované zeleňou, ktorá pohlcuje negatívne dosahy automobilov.
  • Budovy sú navrhnuté tak, aby sa pri chôdzi pomedzi ne človek cítil príjemne, napríklad v dolných častiach budov je použitých veľa skiel a priehľadov, ktoré z budov nerobia vizuálnu bariéru.
  • Vo štvrti je viacero vyvýšených miest, terás, nízkych budov s prístupnými strechami a vyvýšenými námestiami, ktoré chodcom umožňujú mať prehľad a nadhľad nad oblasťou.

Mesto je pre ľudí, nie pre autá

Automobily sa všeobecne považujú za faktor, ktorý zhoršuje kvalitu života v meste, a ktorý je bariérou pre estetiku. Súvislé koridory pre chodcov sú presným opakom – prirodzene zladia estetiku stavieb a objektov, vďaka nim sa zhodnocuje územie.

Rovnako ako rozumne plánovaná zeleň, sú aj promenády, koridory a chodníky pre chodcov základným prvkom, ktorý charakterizuje kvalitne navrhnutý verejný prestor.

Naopak mesto, v ktorom je pohyb obyvateľov a návštevníkov závislý od automobilovej dopravy, sa považuje za trvalo neudržateľné.

Existuje niekoľko indexov na meranie walkability. Najpoužívanejší je PERS alebo Walk Score. Do smartfónu si tiež môžete stiahnuť niekoľko aplikácií, ktoré walkabilitu merajú tým, že používateľom umožňujú hodnotiť ulice, ktoré práve prešli na základe rôznych kritérií.

Ak máte obľúbené miesta alebo metropoly, v ktorých sa vám dobre pohybuje peši, podeľte sa o svoje skúsenosti a fotografie v komentároch na Facebooku Nového Lida.