Jozef Rezník: Aj Petržalka by mohla mať kúsok centra

Tento článok je súčasťou seriálu “Čo by malo byť Nové Lido”. Pýtame sa v ňom Bratislavčanov, čo by podľa nich nemalo chýbať v plánovanej mestskej štvrti na petržalskej strane Dunaja.

REZNIK_TITULNA_FOTO-Recovered

Talentovaný hudobník a spevák, gitarista skupiny Walter Schnitzelsson a Para prišiel do Petržalky pred 7 rokmi. Na Novom Lide bol však prvý raz. Svoje predstavy, ako by mohlo v budúcnosti vyzerať, porozprával architektovi Igorovi Markovi.

“Na tomto otvorenom mieste, kde teraz stojím, som prvýkrát, ale poznám toto územie vďaka cyklotrase. Priznám sa, že to bol pre mňa akoby priestor, ktorý je už úplne niekde za mestom. Bývam tu v Petržalke šesť alebo sedem rokov, neďaleko, zažil som aj to, kedy ešte Starý most bol Starý most. Počas rekonštrukcie som využíval aj Most Apollo, aj Most SNP podľa toho, kam do mesta som šiel. Vždy som jazdil na bicykli. Teraz už to dávam cez Starý most.”

Byť v centre diania

“Som rodák z Liptova, býval som v maličkom mestečku, tak prečo teraz Bratislava? Toto mesto sa mi páči. Mám pocit, že je všetko blízko. Môžem využívať bicykel ako dopravný prostriedok a presúvať sa ním po celom meste. A keďže sa venujem kultúre a hudbe, prišlo mi toto mesto úplne vhodné. Chcel som byť v centre diania, stretávať sa s ľuďmi, chodiť na koncerty.

Momentálne si najviac užívam Starý most, keďže spojenie centra a mojej časti Petržalky bolo donedávna komplikované. Mám rád bezpečné cyklotrasy, ktoré tu vznikajú a mohlo by toho byť aj viac. Dosť si užívam najmä centrum. Ľudia, ktorí ma poznajú, vedia, že sa zdržiavam prevažne na Laurinskej ulici, kde je väčšina klubov, do ktorých chodím. Aj skúšobňu máme v KC Dunaj.”

Amfiteáter a miesto na barbecue

“Čo sa mi páči a čo by som zachoval, je určite nábrežie, ktoré by malo zostať v prírodnejšej úprave. Ďalšie nákupné centrum už mi príde naozaj zbytočné. Čo mi ale chýba a čo som si priniesol z Austrálie, je tá ich barbecue kultúra. Ľudia sa stretávali na takýchto prírodných miestach umiestnených v meste. Som veľkým fanúšikom opekačiek. Na pláži vedľa mostu Lafranconi strávim veľa času, najmä nedele so svojimi priateľmi.

Tým, že sa venujem kultúre a hudbe, chýba mi verejný amfiteáter, taký nejaký verejný stage, na ktorý by si ľudia zvykli. Ľudia by sa tu stretli. Myslím si, že práve toto je tá vec, ktorá by vedela ľudí spojiť. Aj to, čo by sa na tom pódiu dialo. Podľa mňa, hudba skrátka spája ľudí. Neexistujú v nej predsudky, ľudia by tu zabudli na nejaké kŕče.

Je extrémne dôležité sa o tom rozprávať, o projekte, o tom, čo sa má stať. Ak by zas prešiel mimo ľudí, väčšina by hľadala to zlé. Možno práve preto, že sa ich nikto nespýtal.

Bol by som rád, keby sa naozaj myslelo na nábrežie, na zeleň. Sme síce v meste, ale nemusel by tu byť všade betón.”

Časť centra v Petržalke

“Keďže bývam v Petržalke, vnímam ju ako miesto, odkiaľ ľudia ráno odídu do práce a večer sa vrátia. A nemajú kam ísť von, je tu strašne málo miest, akými sú kaviarne v meste. Aj Petržalka by mohla mať takú svoju časť centra.

Nie vždy sa mi chce ísť z Petržalky do centra, chcel by som niečo bližšie, spoznať ľudí aj tu. Mám pocit, že toto je miesto, kde by sa to všetko mohlo stretnúť. Vo všetkých väčších mestách sa život stretáva okolo vody. Tak prečo nie tu?

Potešila by ma veľmi realizácia verejného kúpaliska. A ak nie to, tak určite niečo, čo by malo kultúrnu hodnotu.”

 

Obuv dodala slovenská značka Novesta

www.novesta.sk