Kreatívny riaditeľ reklamnej agentúry: Umenie je ťahúňom života v meste

Peter Michalka vyštudoval filozofiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, je kreatívnym riaditeľom reklamnej agentúry MUW Saatchi & Saatchi, no hlavne je veľkým nadšencom umenia, čo možno vidieť aj v jeho rozprávaní, ktoré je ďalším pokračovaním nášho seriálu „Čo by malo byť Nové Lido“.

„Ak sa bude na tomto mieste stavať mesto, treba túto šancu využiť. Úplne triezvo si uvedomujem, že v Dúbravke, kde žijem, kultúrne centrum asi nikdy nebude. Pre mestskú kultúru v galerijnom alebo v divadelnom zmysle tu nič pripravené nie je. Nikto nepôjde do Dúbravky na vernisáž, nikto tam nepôjde hľadať nejakú zaujímavú budovu.

Toto je dôvod, prečo sa chcem presťahovať do centra. Mám pocit, že tie okrajovejšie časti Bratislavy, hlavne sídliská, úplne ignorujú tento rozmer.”

“Myslím si ale, že by to nemalo fungovať takým v štýle „mladí do mesta, rodiny na sídlisko“. Práve naopak. Chcel by som, aby sa aj deti naučili od mala vnímať kultúru, chodili do galérií, a aby chápali, že napríklad aj socha v meste má nejaký zmysel. Teraz vôbec nehovorím o kluboch a diskotékach.

Všetky pamätníky, ktoré sú momentálne v Bratislave, sú pozostatkom niečoho. Nie je tu nič nové, na čo by sa išli pozrieť turisti, alebo by sa o tom písalo v lokálnych dejinách umenia. Ak tu nie je niečo ideologické, tak je to gýčové.“

Umenie dostupné všetkým

„Nehovorím o vysokom umení prístupnom pre kunsthistorikov, ale chcel by som, aby fungovali veci, ktoré sú atraktívne aj pre bežného človeka. Chcelo by to vytvoriť nejakú priestorovú atrakciu, možno nie práve vstupenku do dejín umenia, ale niečo, čo môže ľudí aspoň edukovať.

Perfektným príkladom, ako môže verejný priestor dostať charakter, je londýnska vyhliadková veža Anisha Kapoora. Spojenie umenia a edukácie, pri ktorom sa dá na mesto pozerať zhora.”

“Veľmi ma baví tento typ umenia – asi pred pol rokom bola výstava Černického v Rudolfíne v Prahe. Má zaujímavý príklad inštalácií – predstavte si staré stavenisko s ešte staršími žeriavmi. Práve z nich vytvorili vodnú vežu. Skvelý nápad ako sa dajú využiť staré žeriavy zo staveniska. Vznikla akoby industriálna džungľa.

Zaujímavé je napríklad to, že v takej Danubiane je neustále plno a ľudia ju vnímajú ako veľmi atraktívnu. Umenie vo všetkých svojich formách vie byť nesmiernym ťahúňom pre dané miesto.“

Viac ľudí v MHD, viac zelene

„Jedna polovica ľudí chce parkoviská a druhá polovica ľudí chce zeleň. Ja si myslím, že práve v tomto prípade by malo byť mesto tým arbitrom a povedať tým ľuďom: „Dobre, môže tu byť zeleň, ale začnite chodiť do práce električkou.“ Takto to totiž funguje vo svete.

Ďalšou vecou, ktorá mne veľmi chýba v Bratislave, je mestská plaváreň. Aby napríklad aj to Lido nadobudlo svoj zmysel.“

 

Obuv dodala slovenská značka Novesta

www.novesta.sk