Silvio Kičina: Na Lide som bol prvýkrát požičať si stan zo skladu fakulty

Budovanie novej mestskej štvrte je veľká zodpovednosť a zároveň možnosť dať mestu novú tvár. Silvio Kičina zodpovedá v JTRE za priebeh CMC projektu (Celomestské centrum Petržalka) - realizáciu dlhodobých plánov mesta dobudovať centrum a obnoviť park na petržalskej strane Dunaja. Hovorí, čo preňho táto práca znamená z pohľadu projektového manažéra, ale aj rodáka z Bratislavy.

KICINA_TITULNA_FOTO

“Na tomto mieste, kde stojím, mesto už viac ako tri desaťročia plánuje takzvané Celomestské centrum Petržalka. Keďže naša firma tu vlastní pozemky pri diaľnici a vo vnútrozemí, dostal som veľkú a zodpovednú úlohu dohliadať na priebeh projektu z našej strany.

Je to práca na niekoľko rokov, možno na viac ako desaťročie, s výsledkom ovplyvňujúcim Bratislavu na veľmi dlho.

A keďže som veľký fanúšik urbanizmu a dobrého verejného priestoru, chcel by som tu svojím projektovo-manažérskym dielikom prispieť. Chcem verejnému priestoru položiť najlepšie možné základy.”

kicina_citat

Spomienky na Petržalku kedysi

“Najskôr sme s rodičmi bývali v lokalite 500 bytov na Kvačalovej ulici. Keď som bol prvák, presťahovali sme sa do Petržalky na Čičerinovu ulicu. Vtedy to bolo ako prejsť z jedného sveta do druhého.

Veľmi živo si vybavujem vôňu nového linolea a hĺbku blata cestou do školy. Pamätám si ešte pozostatky zanikajúcej starej Petržalky, opustené rodinné domy, opustené záhrady pri Chorvátskom ramene, aj to, ako nás brávala mama na prvého mája do lunaparku. Popri tom, ako som tu rástol, hrával futbal, zbieral zážitky a skúsenosti, mal som možnosť vnímať zmeny, ktoré okolo nás v tomto meste prebiehali.

Trikolóry. Premenovanie mojej ulice, alebo skôr baráku, na Hálovu. Vznik diaľnic aj auparkov v meste. Bolo zaujímavé vidieť vyrastať novovysadené stromy. Mal som možnosť všade tu naokolo pozorovať zániky a prerody starého a vznik nového.”

Miesto, kam nebol dôvod ísť

“Územie Nového Lida som prvýkrát začal vnímať pri prejazdoch cez Starý most. Vzbudzovalo to vtedy vo mne pocit zvedavosti. V týchto miestach som bol vtedy iba raz, keď sme si tu boli požičať stan do skladu, ktorý tu mala moja fakulta. Inak nebol žiaden dôvod sem ísť.

Rozvoj tohto územia chápem ako naozajstnú šancu postaviť dobré mesto. Pocit zodpovednosti na človeka doľahne, hneď ako si uvedomí, že svojimi rozhodnutiami sa na tom spolupodieľa.

Rozvoj takéhoto územia si vyžaduje celostný prístup, stvárniť ho môže len viac skúsených ľudí. Aby územie mohlo nasať všetky potrebné vstupy, bolo a je potrebné dať a dávať priestor skúseným a rozumným ľuďom.”

Viac než pôdorysy a analýzy

“Túto prácu môžem robiť len vďaka tomu, že si Nové Lido a život v ňom viem predstaviť. Bez toho by som ju jednoducho nevedel robiť. Možno by som videl len veci ako pôdorysy, pohľady a rezy, posudky a posúdenia, stanoviská, dokumentácie, rozhodnutia, zmluvy, modely a certifikáty, revízie a analýzy, vizualizácie, kontrolné dni, návrhy a valuácie.

Keď si predstavím toto miesto, kde teraz stojím, v inom čase, predstavím si zážitky, zvuky, vnemy, stretnutia či fotky. Nielen tie moje, ale aj iných ľudí. Predstavujem si, ako to asi bude vyzerať keď si tu o pár rokov urobí niekto fotku: čo bude vidieť na pozadí, ako sa bude cítiť v parku, na ulici.

 

Obuv dodala slovenská značka Novesta

www.novesta.sk